Najlepsze śniadania dla dziecka – nie muszą być nudne

Co to znaczy “najlepsze śniadanie dla dziecka”?

Najlepsze śniadania dla dziecka, powinny być:

  1. Zdrowe
  2. Pożywne (wartościowe, energetyczne)
  3. Atrakcyjne

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Od tego jak dzień zaczynamy zależy nasza wydajność i efektywność w kolejnych godzinach naszej pracy. Tym ważniejsze są posiłki, które planujemy dla naszych dzieci. Przecież poznawanie Świata to ogromny wysiłek dla całego organizmu i nie lada wyzwanie żywieniowe. 

Dobrze wiemy, że rano czasu jest mało. Śpieszymy się i brakuje cierpliwości by zastanawiać się nad najlepszym śniadaniem dla dziecka. Dobrym nawykiem jest planowanie, na przykład w piątek Menu na cały tydzień. To daje ogromną taktyczną przewagę. Z góry wiemy co będzie się działo na rodzinnych talerzach i możemy zaplanować listę zakupów. Spisana lista zakupów spowoduje, że kupimy dokładnie to co nam się naprawdę przyda. Oszczędności zobaczymy już po miesiącu.  Będziemy bardziej spokojni, a spokój rano jest na wagę złota (bo wszystko mamy zaplanowane). Więcej pieniążków zostanie nam w kieszeni (bo kupujemy tylko to czego potrzebujemy). I poczujemy wewnętrzną ulgę (bo nie wyrzucimy kolejny raz jedzenia do kosza). Planowanie posiłków to większa kontrola i ogromny spokój wewnętrzny. 

Aby przyśpieszyć śniadaniową rutynę i mieć więcej czasu na dodatkowe dwa łyki jeszcze ciepłej kawy, niektóre składowe śniadania możemy przygotować wcześniej (w weekend, albo wieczorem – dnia poprzedniego). 

Kanapki są ok, ale kto by chciał codziennie jeść kanapki?

Przedstawiam 7 naszych pomysłów na nienudne, wartościowe śniadanka dla Waszych dzieci. 

owsianka - 1

Owsianka na ciepło / zimno lub musli z mlekiem lub jogurtem

Zaczynamy od owsianki na ciepło / zimno lub musli z mlekiem lub jogurtem. To zdecydowanie bardzo dobry wybór. Im więcej kolorów dorzucimy do talerza tym danie będzie lepiej smakowało i wyglądało. Owsianka sama bez dodatków, wygląda lekko mówiąc mizernie. A dobrze jest już od małego przyzwyczajać dzieci raczej do mieszanek z prawdziwych ziaren i zbóż zamiast do mocno przetworzonych płatków do mleka. Często dzieci nie przepadają za owsiankami na ciepło, ze względu na ich konsystencję (bardzo dobrze to rozumiem). Idealnym zastępstwem są mieszanki musli lub płatki owsiane na zimno. Na początek można podać osobno ulubiony jogurt (mleczny, sojowy lub owsiany) i obok mieszankę płatków (warto zawsze dodać owoce świeże lub liofilizowane).  Dziecko wtedy samo dozuje sobie porcje suche.

  • Przepisy
    • na owsiankę na ciepło 👉🏻 TUTAJ
    • na wersję na zimno 👉🏻 TUTAJ

Naleśniki

To zawsze jest świetnie rozwiązanie na trudne poranki. Przede wszystkim, dlatego, że można posmażyć je wcześniej np. z podwójnej porcji. Mamy wtedy placki naleśnikowe na kilka kolejnych śniadań. Dzięki temu, że mamy gotową podstawę, możemy podać je na słodko z białym twarożkiem i owocami, ale też możemy podać je w wersji wytrawnej chociażby z szynką i żółtym serem posypane natką pietruszki.

  • Przepis na naleśniki 👉🏻 TUTAJ
  • Naleśniki dla alergika 👉🏻 TUTAJ
Naleśniki - przepis podstawowy - talkables 4
najlepsze śniadania dla dzieci - talkables-1

Pieczywo (najlepiej wieloziarniste) z pastą

Ten wariant śniadania również umożliwia nam wcześniejsze jego przygotowanie. Możemy podać pasty w formie kanapki, upiększając je ulubionymi warzywami. Pasty kanapkowe mogą również zastąpić nam deep do wafli ryżowych/kukurydzianych czy paluchów grissini itp. Mazista forma past pozwala również na wykorzystanie ich jako smarowidło do wrapów. Wystarczy rozłożyć gotowy placek i rozsmarować sporą łyżkę pasty nie dochodząc do brzegów wrapa. Dodatkowo dokładamy ulubione warzywka pocięte w słupki (najlepiej twarde: ogórek, papryka + liście sałat). Zwijamy porządnie uciskając rolkę. Dla starszaków można zostawić danie w postaci rolki, dla mniejszych dzieci można pociąć na 2 cm cząstki (wielkości takiej jak rollsy sushi).

Pasty

pasta z białej fasoli - head
👉🏻 z białej fasoli
pasta jajeczna - talkables-20
👉🏻 jajeczna
pasta a'la tzatzyki - 2
👉🏻 a'la tzatzyki
pasta rybna - talkables-5
👉🏻 z ryby

Placki i racuszki 

Moje dzieci uwielbiają taką formę śniadania. Wszelkie omlety, pancakei,  placki i racuszki to ich odpowiedź na pytanie co byście chcieli na kolejne śniadanie. Ostatnio wprowadzam modyfikacje do przepisów, w których jest tylko mąka pszenna i część (1/3 lub 1/4) zastępuję mąką owsianą. Zaletą placków, racuszków i pancakeów  jest też to, że smakują równie dobrze na zimo oraz ponownie podgrzane.

placki bananowe - 1
👉🏻 Placki bananowe
placki z serka
👉🏻 z serka
pancakes - talkables-6
👉🏻 pancakes
placki z jablkami
👉🏻 placuszki z jabłkami
racuchy na kefirze - header
👉🏻 na kefirze
racuchy z jabłkami - 15
👉🏻 racuszki z jabłkami
koktajle owocowe - talkables

Koktajl owocowy / Koktajl warzywny

Do przygotowania pysznych koktajli owocowych czy warzywnych przyda Ci się jedynie blender kielichowy. I można działać.

Przepisy:

  • garść truskawek, banan (można dodać pół szklanki maślanki lub jogurtu, dosładzamy np. miodem – o ile to niezbędne)
  • sok jabłkowy (pół szklanki), szpinak, banan
  • średni banan, 1/4 świeżego ananasa (może być 5 plastrów ananasa z puszki), mleka owsianego
  • szklanka truskawek, szklanka jogurtu naturalnego, do 2 łyżeczek miodu
  • szklanka mleka owsianego, garść truskawek, łyżeczka dobrego kakao, 10 g płatków owsianych, miód
  • ogórek sałatkowy (pół długiego lub dwa małe gruntowe), awokado, limonka, bazylia (garść) maślanka 1,5 szklanki, sól do smaku
  • mleko migdałowe (1 szklanka), banan, kakao (1 łyżeczka), miód lub brązowy cukier do smaku

Do każdej propozycji można dodać łyżeczkę nasion chia aby dodatkowo wzbogacić wartości naszych koktajli.

Omlety z ulubionymi dodatkami

Przepis podstawowy na bardzo prosty omlet znajdziesz TUTAJ. W omlet możemy zawinąć dowolne, ulubione wariacje:

  • starty ser (a najlepiej mieszankę serów: gouda + cheddar, mozzarella)
  • starty ser i szynka (pokrojona w paski), można dołożyć świeży szczypiorek
  • awokado, pomidor (malinowy pokrojony w kostkę), a na wierzch świeża rukolą 
  • suszone pomidory, ser feta, oliwki (kto lubi kapary – również świetnie pasują) a na wierzch świeża bazylia
  • sos pomidorowy, oregano, mozzarella (można dołożyć plasterki salami, o ile ktoś jest jej fanem)
  • szpinak, ser kozi, kawałki gruszki
  • chorizo, papryka, szczypiorek
  • szparagi, szczypiorek, ulubiony twardy ser

Ulubiony omlet możemy podać na ciepło złożony na pół, ale możemy również zwinąć go w rolkę, pokroić na dwucentymetrowe porcje i włożyć dziecku do śniadaniówki. Jest przepysznie.

Omlet
tosty francuskie - sposób na czerstwe pieczywo

Zapiekanki, tosty

Tutaj również wariacji jest wiele, chyba najbardziej popularne są tosty zapiekane z serem żółtym (i szynką). Polecam również chałkę (przepis na swoją chałkę znajdziecie TUTAJ) a’la tosty francuskie: wystarczy dokładnie połączyć jajko z kilkoma łyżkami (3-4) mleka, ja dodaje jeszcze cynamon, ale wychodzą równie pyszne z odrobiną kakao. Chałkę kroimy na około 1,5 cm kawałki (2 – 3 kromki), moczymy dokładnie w mieszaninie i smażymy z obu stron na niewielkiej ilości tłuszczu, aż chałka się zarumieni. Idealnymi dodatkami jest konfitura wiśniowa, syrop klonowy lub kleks kwaśniej śmietany. Tosty francuskie możemy zrobić z dwudniowej kajzerki lub innego czerstwiejącego pieczywa. To idealny ratunek przed wyrzuceniem i przed wyrzutami sumienia.

Inne przepisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Bądź na bieżąco ze wszystkimi naszymi przepisami.

Zapisz się do Newslettera Talkables.

Otrzymasz od nas tylko dobre wiadomości.

Newsletter Talkables

Zdjęcie główne autorstwa PNW Production z Pexels

Innego autorstwa niż własne: