Chałka to  jej smak kojarzy się z sielanką u babci, gorącym mlekiem i beztroską bycia dzieckiem.  A kruszonka? To przecież o nią najczęściej były kłótnie i przepychanki o ostatni kruchy okruszek.

Bardzo lubię piec chałkę z wielu powodów: z sentymentu, obłędnego zapachu, który jeszcze godzinami unosi się po domowych zakątkach, ale przede wszystkim dla dzieciaków. Tak bardzo bym chciała, żeby mieli dokładnie jak ja smaki i zapachy, które w przyszłości będą kojarzyły się im z ciepłem, domem, z nami – rodzicami, kiedy urządzą się już na swoim. 

Świeżo upieczona chałka, czy może być lepiej?

Wszystkiego smacznego!

Chałka

Składniki

Przepis

Ciasto
Do posmarowania chałki
Kruszonka
  1.  Rozczyn: mieszamy ze sobą w dość wysokiej misce: 4 łyżki lekko ciepłego mleka (ok. 38 st, po zaniżeniu palca w rondelku mleko powinno być przyjemnie ciepłe, nie powinno nas parzyć); 4 łyżki mąki (zabieramy z całości 500g odsypanej wcześniej); wszystkie drożdże (najlepiej pokruszyć); 1 łyżeczkę cukru. Odstawiamy na 20 minut w ciepłe miejsce (pamiętajmy aby nie było przeciągu) do lekkiego wyrośnięcia. Po tym czasie masa powinna przypominać swoją konsystencją budyń i podwoić swoją objętość.
  2. Rozczyn dodajemy do pozostałych przygotowanychodmierzonych składników.
  3. Ciasto wyrabiamy najpierw mikserem, następnie ręką. Tak długo, aż będzie gładkie i elastyczne. Jeżeli ciasto po dłuższym wyrabianiu nadal się lepi, można podsypać mąką (uwaga: zbyt wiele mąki sprawi, że ciasto będzie bardziej twarde, uważajmy z ilością przy podsypywaniu).
  4. Wyrobione ciasto delikatnie poruszamy mąką, przekładamy do czystej miski i przykrywamy bawełnianą ściereczką
  5. Odstawiamy w ciepłe miejsce na min. 30 minut.
  6. Gdy ciasto wyrośnie, przekładamy je na stolnicę i ponownie wyrabiamy. 
  7. Dzielimy na dwie równe części.
  8. Z każdej formujemy wałek długości ok. 50 cm. I zaplatamy warkocze, przekładając krańce wałków na przemian. Końcówki zawijamy pod spód.
  9. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Przekładamy wyplecione chałki.
  10. Ponownie odstawiamy w ciepłe miejsce na min. 20-30 minut.
  11. Kruszonka: ucieramy w rękach wszystkie składniki, aż powstaną typowe wiórki. kruszonkę po przygotowaniu warto schłodzić. Kruszonki zawsze wychodzi większa porcja. Po to by każdy miał szansę skubnąć z blachy odrobinkę. 
  12. Smarowidło: mieszamy pędzelkiem kuchennym składniki na smarowidło, aż powstanie jednolita konsystencja.
  13. Piekarnik rozgrzewamy do 180 st. Grzanie: Góra / Dół.
  14. Chałkę smarujemy dokładnie smarowidłem i posypujemy kruszonką.
  15. Pieczemy ok. 35 minut. Do złotawo, bursztynowego koloru.

Chałka: krok po kroku

Z chałką śpieszyć się nie można. Chałka, jak inne drożdżowe ciasta potrzebuje i cierpliwości i spokoju. Doskonale koi nerwy i wprowadza wszystkich w pozytywny nastrój. Chałka to moje remedium na poprawianie chwili, pocieszanie, ocieranie łez. 

Polecam. A przy okazji uśmiech niech Wam gości cały czas.

Warto pamiętać:

Składniki można zamienić: jajka na jajka przepiórcze 1:4, mleko owsiane na zwykłe lub np. migdałowe, sojowe – w tej samej proporcji. Masło możemy zastąpić olejem kokosowym. Skórkę z cytryny można pominąć. Cukier możemy zamienić na każdy inny rodzaj cukru np. trzcinowy lub ksylitol. 

 

Zajrzyj do naszej kuchni, wszystko jest TUTAJ.