PODRÓŻE

Podróże małe i duże.


Punkty na mapie, które wybieramy są ciekawe, nietuzinkowe, na miarę możliwości naszych małych towarzyszy podróży. Czasami zwiedzamy globalnie, ale całkiem często zatracamy się również w klimatach najbardziej lokalnych. W podwarszawskich lasach kryje się wiele przepięknych krajobrazów, a czas spędzony podczas takiego spaceru dostarcza wielu wrażeń niczym z dobrego dokumentu przyrodniczego.

Wiadomo, podróże kształcą, poszerzają horyzonty, rozbudzają marzenia, pobudzają do działania, bawią, kształtują w pewien sposób postrzeganie świata przez młodego człowieka. Właśnie z tych powodów staramy się jak najczęściej korzystać z możliwości poznawania świata.

Różnorodność w perspektywie podróżowania jest niezwykle istotna. Warto wybierać najdalsze zakątki Świata, ale nie można zapomnieć o mikro-skali podróżowania. Nie tylko te oczywiste różnice międzykulturowe są ważne, ale i różnice lokalne potrafią zmienić perspektywę postrzegania całego globu. Warto je zauważyć i uświadamiać naszych młodych globtroterów, że to nic złego i nic strasznego, że warto zrobić ten krok naprzód, że warto spróbować zrozumieć i poznać to co jest tak bardzo inne. Dzięki ciekawości, z którą dzieci się rodzą i która pozwala im intensywnie rozwijać się przez pierwsze lata, pokazywanie różnic jest dużo łatwiejsze. Im wcześniej opowiemy im o różnicach, tym wcześniej dzieci będą je postrzegać za oczywistą oczywistość. Bo normalne jest to, że każdy od każdego się różni. Nie ważne jest to z czego te różnice wynikają. Szacunek do inności, do swojego zdania i zdania innych – to powinno napędzać młody umysł do poznawania.

Krok ku przygodzie. Zatem dobrze wybrane miejsca, podróż zaplanowana i przygotowana, te elementy są gwarantem spokoju ducha i opanowania sytuacji. Chociaż zdarzają się pomysły na podróże, rodzące się z chwili na chwilę, a wyjazd za 2 godziny  od pojawienia się pomysłu.

W pogoni za poznawaniem świata.