Należy zacząć od tego, że koncentracja jest umiejętnością. Co wskazuje, że powinna być ćwiczona i cały czas rozwijana. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że systematycznie aktywizowana koncentracja (np. poprzez pracę z Wypatrywankami) daje nam przewagę i staje się naszym wsparciem w obecnym świecie, który jest przesycony ilością bodźców i różnych informacji. Brak aktywnej koncentracji skutkuje praktycznie niemożliwością wykonywania efektywnie pracy w skupieniu.
Koncentracja daje podstawę tzw. pracy głębokiej. Cal Newport, autor bestsellerowej książki Praca głęboka, wskazał, że są to „czynności zawodowe, wykonywane w stanie koncentracji, przy maksymalnym wykorzystaniu zdolności poznawczych”. Zdolności poznawcze człowieka są w dzisiejszych czasach mocno niedoceniane, a stale przeceniane są zdolności AIRów (pisałam o tym już jakiś czas temu TUTAJ). Dlatego warto nie kierować się main streamem i zacząć dbać o swoje własne możliwości umysłowe.
Zdolności poznawcze takie jak myślenie, spostrzeganie, rozumienie dają nam szereg narzędzi by w błyskotliwszym sposób działać w obecnej rzeczywistości. Dlatego tak ważne jest aby nasze dzieci od samego początku były przyzwyczajane do ćwiczeń aktywności poznawczych, szczególnie koncentracji. Nasz rozwój ruchowy oraz umysłowy (nie mylić z mentalnym – gdyż jest to osobny temat) jest niezwykle istotny, a dobre nawyki przyzwyczajania do ćwiczeń obu aspektów powinny iść od małego. Wszak obie sfery działają na siebie wymiernie. Koncentracja pomaga przeprowadzić skuteczny trening fizyczny, z drugiej strony trening ruchomości poprawia koncentrację.
autor koncepcji flow: Mihály Csíkszentmihályi
Jest to moment kiedy jesteśmy w stanie w 100% skupić się na wykonywanej czynności. Na tą specyficzną, ludzką możliwość kładą nacisk szczególnie wyczynowi sportowcy oraz trenerzy. Będąc w stanie flow mobilizujemy się całkowicie by wykonać daną czynność. Skupiamy wszystkie swoje zasoby i ukierunkowujemy je na osiągnięcie wyznaczonego celu. Zatracamy się w czynności, którą mamy wykonać.
Brak wyćwiczonej koncentracji skutkuje przede wszystkim ubytkiem w naszych zasobach. Mowa tu przede wszystkim o problemach z pamięcią, brakiem efektywności i produktywności, co przekłada się bezpośrednio na problemy w szkole czy pracy.
To rodzaj książek dzięki którym nasze dzieci (oraz my sami) w bardzo przyjemny sposób zaktywizują swoją koncentrację. Przepiękne ilustracje zachęcają młodego odbiorcę, a ukryte zadania motywują do pracy.
Poniżej przedstawiamy wypatrywanki, które przetestowaliśmy na całej naszej rodzinie. Są mega przydatne w podróży, bo dzieciaki przez dłuższy czas potrafią się nimi zajmować. Jest jednak jeden wyjątek: nie polecam pracować z wypatrywankami osobom z chorobą lokomocyjną.
To chyba jedna z najbardziej popularnych wypatrywanek. Szczegółowość – robi wrażenie i jest nieład wyzwaniem nawet dla wytrawnych poszukiwaczy. Co prawda są polskie edycje tej książki, jednak staram się wyszukiwać te w wersji oryginalnej.
Zdecydowanie polecamy!
Twarda oprawa. Może zainteresować już 4 latka. Ilustracje są spore a zadania optymalne dla takiego wieku. Zawsze możemy uzupełnić zabawę o własne pytania.
Twarda oprawa. Podobnie jak pozycja poprzednia i ta jest idealna dla młodszych dzieci.
To od tej książki wszystko się zaczęło. Wszystkie zadania dzieją się na podstawie całej fabuły. Wczuwamy się w rolę detektywa, a każda strona i “fanty”, które na niej znajdujemy przybliża nas do rozwiązania zagadki globalnej. Nieco starsze dzieci i dorośli bawią się przy tym znakomicie.
Twarda oprawa, twarde kartki. Znakomita dla młodszych dzieci. Tak jak poprzedniczki, to równie starannie zaprojektowana książka, która łączy w sobie wiele wyjątkowych, kolorowych i dopracowanych ilustracji. Konkretne zadania są przygotowane dla najmłodszych.
Ta książka nie tylko aktywizuje koncentracje, ale i wspiera naukę liczenia. Pozycja zdecydowanie warta uwagi. My serdecznie polecamy!
Pozostałe nasze polecajki książkowe znajdziesz: TUTAJ i TUTAJ
Zapraszam Ciebie również do odwiedzania strefy dedykowanej aplikacjom, kanałom i innym przyjaznym małym dzieciom nowym technologiom: TUTAJ.
Autorką bloga jest Karolina, mama dwójki dzieci, żona jednego męża. Uwielbia bardzo życiowe filmy Marvela, które pozwalają jej na projekcję swoich wyobrażeń o idealnej żonie, mogącej naprawiać zło tego Świata. Kocha kawę i dobre historie. O ich brak nie musi się martwić. W końcu jest mamą, no i oczywiście żoną. A to już jest całkiem niezła historia.
Zapisz się do naszego Newslettera.
Input your search keywords and press Enter.