Bogracz według większości źródeł to danie polskie (jak ryba po grecku, czy pierogi ruskie). Jednak wydaje się być mocno inspirowany zdecydowaną w swoim smaku, bardzo kolorową, kuchnią węgierską. 

Węgierski kociołek, węgierskie korzenie, polska potrawa

“Bogrács” to po węgiersku żeliwny kociołek, który zazwyczaj mocuje się na trójnogu i stawia się bezpośrednio nad mocno rozpalonym ogniskiem.Węgrzy najczęściej gotują w nim swoją zupę gulaszową (gulyásleves) z dużą ilością ostrej papryki.

Podstawą tego dania jest dość tłuste mięso typowe właśnie daniom gulaszowym. Może to być wołowina, cielęcina, baranina, a nawet jagnięcina. Wszystko zależy od dostępności, jakości, a także naszych indywidualnych preferencji. Pamiętajmy aby mięso kupować w sprawdzonych miejscach (z dala od hodowli masowych).

Wszystkiego smacznego!

Bogracz

Składniki

Przepis

Składniki podstawowe
Przyprawy
  1. Zanim zaczniesz: 
    Mięso
    należy wyjąć wcześniej (aby nabrało pokojowej temperatury) i pokroić na średniej wielkości kostkę (ok. 2 cm). Boczek skroić na dość cienkie paseczki.
    Warzywa
    kroimy w sporą kostkę. Cebulę siekamy na drobną kostkę. Ząbki czosnku przeciskamy przez praskę lub kroimy w bardzo cienkie plasterki.
    Ostre papryczki
    możemy oczyścić z pestek, wtedy danie będzie nieco mniej pikantne (ja nasiona pozostawiam – lubimy ostre potrawy) następnie drobno kroimy. Jeżeli nie mamy świeżych, ostrych papryczek – możemy skorzystać z suszonych płatków chilli (około 1 płaska łyżeczka). Jeżeli używamy świeżych pomidorów, pamiętajmy aby wcześniej je sparzyć i obrać ze skórki.
    Mały tip

    paprykę dla podkręcenia smaku możemy wcześniej zgrillować na patelni żeliwnej lub w piekarniku. Wtedy smak papryki jest słodszy i bardziej wyrazisty, lekko dymny.  

    Ziemniaki    
    Małe, młode ziemniaczki wystarczy dokładnie umyć i już. Natomiast duże ziemniaki po obraniu kroimy na ćwiartki i wkładamy do zimnej wody aby poczekały na swoją kolej.
  2. Naczynie: Do przygotowania tego dania używam ciężkiego, żeliwnego sporego naczynia. Jeżeli przygotowujemy danie nad ogniskiem – zaczekajmy aż dobrze się rozpali, następnie stawiamy nasz kociołek i również czekamy chwilę aż się równomiernie ogrzeje. W warunkach domowych ustawiamy sporą moc pod naszym naczyniem (najlepiej garnek z grubym dnem lub tak jak w moim przypadku naczynie żeliwne).
  3. Zaczynamy od boczku. Dobrze jest dosłownie kapnąć wcześniej troszkę oleju. Przekładamy skrojony boczek i czekamy aż cały tłuszcz się wytopi. A sam boczek będzie lekko chrupiący – takie niewielkie skwareczki. Dopilnujmy aby nie przesadzić i nie spalić boczku.
  4. Dodajemy dodatkowe masło oraz oliwę (ewentualnie smalec).
  5. Po tym jak tłuszcz się rozgrzeje, wrzucamy cebulę i czekamy aż się podsmaży. Powinna się nieznacznie zrumienić. Warto ją od czasu do czasu przemieszać.
  6. Dodajemy, czosnek, ostre papryczki, przyprawy. Podgrzanie na tym etapie przypraw gwarantuje uwolnienie wszystkich aromatów, a z papryczek wydobędzie pełną ostrość.
  7. Kiedy już dobrze poczujemy zapach przypraw i czosnku, dodajemy mięso. Obsmażamy z każdej strony. Tą czynność należy wykonać dość szybko. Pilnujmy aby w naszym naczyniu była cały czas dość wysoka temperatura. Nie zależy nam na tym, aby mięso zupełnie wysmażyć, chodzi jedynie o zamknięcie białka. W efekcie mięso nie będzie gumowate i ciągnące między zębami, a soczyste i mięciutkie, niemal rozpadające się.
  8. Dodajemy pomidory i 300 ml bulionu. Doprawiamy solą i pieprzem. Doprowadzamy do zagotowania. Jak nasz gulasz zacznie już bulgotać, wtedy ustawiamy niższą temperaturę grzania i gotujemy przez około 2 godziny pod uchyloną przykrywką.
  9. W między czasie pilnujemy aby nasz gulasz nie wysechł i uzupełniamy bulion, gdy danie zrobi się zbyt gęste lub mięso zacznie wystawać poza poziom płynu.
  10. Po tym czasie dodajemy ziemniaki. Dosypujemy troszkę soli. Gotujemy 15 minut.
  11. Następnie dodajemy pozostałe warzywa paprykę (i ewentualnie cukinię). Gotujemy dosłownie 5 minut.
  12. Na koniec dodajemy koncentrat pomidorowy, cukier (lub miód), doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Jeżeli nasz gulasz wyszedł zbyt gęsty – możemy dolać porcję bulionu, aby uzyskać zawiesistą, gulaszową konsystencję.
  13. Bogracz najlepiej smakuje mimo ziemniaków z pajdą świeżego chleba. Taka kromka przyda się do wyczszcznia talerza z najlepszych smaków 😉.

Bogracz, polski gulasz inspirowany kuchnią węgierską

Bogracz wegański

Bogracz wegański. Czy w ogóle może być o takim mowa? Wydaje mi się, że tak. Wszak chodzi o typowy aromat i smak. 

Bogracz wegański, o tyle różni się od oryginalnego, mięsnego bogracza, o ile zamiast mięsa dodaję wcześniej zamarynowane boczniaki. Reszta przepisu, czyli papryka, pomidory, cebula oraz przyprawy – zostają bez zmian. Boczniaki marynuje w oleju z ostrą papryką, kilkoma kroplami soku z cytryny oraz łyżką sosu Worcester worcestershire. Dodaje sporo ostrej papryki (habanero albo jalapeno).

Polecam spróbować. Powinien zasmakować nawet rasowym mięsożercom. 

 

Zajrzyj do naszej kuchni, wszystko jest TUTAJ.