Książki dla dzieci – subiektywny wybór Talkables.

ksiazki polecane_akademia pana kleksa_1
ksiazki polecane_akademia pana kleksa_2

Akademia Pana Kleksa

Jan Brzechwa
Wydawnictwo Wilga

Klasyk dziecięcej polskiej literatury. Przepięknie zilustrowany. Oprawa twarda. Pozycja ta zalicza się do aktualnego kanonu lektur szkolny. I bardzo dobrze. Zdecydowanie odczarowuje słabą opinie panującą wśród dzieci na temat obowiązku czytania w domu. Do tej książki dla dzieci wracaliśmy już kilkukrotnie i na pewno będą kolejne powroty. Idealna pozycja na dobranoc. Książka mojego dzieciństwa, ulubiona obok Ani z Zielonego Wzgórza, Małego Księcia i Dzieci z Bullerbyn. Ciekawsza ze strony na stronę. Kleksografia, Szpak Mateusz czy główny bohater Adaś Niezgódka, a to tylko mała garstka ciekawych jednostek, które pojawiają się w książce. Historia bogata w fantastyczne detale, chociażby wszechobecne piegi. Mój siedmiolatek jest tą pozycją zachwycony.

O czym jest ta książka dla dzieci?

Akademia Pana Kleksa to nie do końca typowa szkoła dla chłopców. Jest prowadzona przez ekscentrycznego nauczyciela i czarodzieja w jednej osobie – Ambrożego Kleksa. Plan lekcji jest równie niezwykły co sam opiekun: kleksografia, naprawa chorych sprzętów albo chociażby przędzenie liter.  W prowadzeniu zajęć pomaga szpak Mateusz. Uczniowie jedzą potrawy przygotowane ze szkiełek, które są powiększane specjalną pompką przez Profesora Kleksa. Toaleta również jest niezwykła, bowiem dzieciaki myją się w wodzie sodowej z sokiem owocowym. Szkoła otoczona jest wyjątkowym murem, w którym ukryte są przejścia do różnych bajek. Razem z 12 letnim Adasiem Niezgódką, głównym bohaterem opowieści, przeżyjemy wiele fantastycznych przygód. Niezapomniane historyjki rozbudzą wyobraźnię naszych dzieci. Ta zdecydowanie ponadczasowa opowieść sprawi, że nasze dzieci zrozumieją czym jest dorastanie, tolerancja, rywalizacja oraz siła przyjaźni.

Zdecydowanie polecamy! 

ksiazki polecane_akademia pana kleksa_3
ksiazki polecane_akademia pana kleksa_4
ksiazki polecane_babcia rabuś_1
ksiazki polecane_babcia rabuś_2

Babcia Rabuś

David Walliams
Dom Wydawniczy Mała Kurka

Babcia Rabuś to nie jest oczywista historia, czy opowieść jak każda inna. Zaskakujące zwroty akcji mogą być zbyt delikatnym podsumowaniem.

Relacje w rodzinie, o której opowiada autor są lekko mówiąc dość skomplikowane i na pewno daleki od ideału. Rodzice ślepo dążący do tego by ich jedyny syn spełnił marzenia. Jednak te marzenia są ich nie jego. Rodzina, której życie kręci się w okół telewizora. Chłopiec: nierozumiany, trzymany na dystans, nie potrafi mówić o swoich pragnieniach i uczuciach. Jego dość specyficzne hobby nie ułatwia codziennych relacji społecznych. No i babcia… Z pozoru typowa staruszka. Sędziwy wiek usprawiedliwia pewne “kapuściane” natręctwa, a wydawałoby się, jedyna rozrywka jaka spotyka babunie to piątkowa gra z wnukiem.

Pozory…  Mogą mylić! Ta książka dla dzieci uczy tego, że nie warto ufać wierzchniej warstwie i zbytnio polegać na swoich powierzchownych osądach. Utarte opinie mogą nagle okazać się zupełnie nieprawdziwe. Książka o dawaniu sobie nawzajem szansy. Opowieść o specyficznej, ale bardzo silnej więzi babci i wnuczka. Historia choroby najbliższej osoby. O tym, że czasem serce pęka. 

Książka dla dzieci z wielkim poczuciem humoru, z dość śmiesznymi i osobliwymi grafikami. I… wewnątrz znajdziecie prawdziwy diament.

Zdecydowanie polecamy! 

ksiazki polecane_bajki w 5 minut_1

Kubuś i Przyjaciele. Bajki 5 minut przed snem.

Egemont

Bardzo lubię serię książek: Bajki 5 minut przed snem. W tej serii ukazały się chociażby Kraina Lodu czy Smerfy. Są idealne do poduszki. Krótkie, ciekawe i wartościowe opowiadania. Disneyowskie ilustracje zachwycą każdego bąbelka. Te książki dla dzieci są również znakomite do nauki czytania. Druk jest dość duży więc ułatwia jeszcze niewprawionym oczom składanie wyrazów. 

ksiazki polecane_bajki w 5 minut_2
ksiazki polecane_bajki w 5 minut_3
ksiazki polecane_bajki w 5 minut_4
ksiazki polecane_blekitna planeta_1
ksiazki polecane_blekitna planeta_2

Historia Błękitnej Planety

Andri Snær Magnason
EneDueRabe

Książka dla dzieci – “niesamowita” to może być zbyt mało powiedziane. Role odwrócone – też nie do końca. Znakomicie napisana przez islandzkiego autora. Książka jest o planecie dzieci, które są wolne, szczęśliwe. To pozycja o miejscu, gdzie pewnego dnia ląduje dorosły osobnik imieniem Czaruś, ze wszelkimi możliwymi przywarami typowymi dorosłości. Od tej pory już nic nie będzie takie samo. 

Książka o spełnianiu marzeń mimo wszystko i niestety o kosztach zbyt wysokich. O zachciankach i ich skutkach. A przede wszystkim, o mądrości, która przychodzi po wielkiej szkodzie. 

W tej książce zatracić się można po uszy. Każdy dorosły, który będzie czytał tę pozycję swoim dzieciom będzie równie nią pochłonięty na swój dorosły sposób. 

ksiazki polecane_detektyw pozytywka

Detektyw Pozytywka

Kasdepke Grzegorz
Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Zbiór historii detektywistycznych dla młodszych dzieci. Każda książeczka składa się z kilkunastu zagadek, które w sprytny sposób aktywują szare komórki naszych dzieciaków. Razem z detektywem Pozytywką możemy się dowiedzieć, np. jak mróz może roztrzaskać na balkonie wazon z wodą, dlaczego w mieszkaniu jest ciemno gdy drzewa urosną, albo w jaki sposób giną skarpetki. Podążając tuż za tytułowym detektywem dzieci uczą się myślenia przyczynowo-skutkowego. Krótkie rozdziały nie komplikują zadania, cały czas coś się dzieje, tym samym dzieci cały czas są w akcji. 

Mniejsze egzemplarze są idealne by zabrać je ze sobą w podróż.

Detektywistyczna książka dla dzieci. 

ksiazki polecane_dziki robot_1
ksiazki polecane_dziki robot_3

Dziki Robot

Brown Peter
Wydawnictwo Entliczek
Bestseller New York Timesa.

Czy natura i technologia mogą ze sobą współistnieć, a nie tylko być niezależnie obok siebie? Czy ta relacja niemożliwa dostanie swoją szansę? Warto to sprawdzić. Bardzo ciekawe ilustracje. A sama treść jest bardzo aktualna szczególnie w dobie dzisiaj zachodzących przemian.  

Autor miał bardzo oryginalny pomysł na opowieść, która traktuje o byciu innym niż otoczenie. Jest o sile akceptacji, potędze przyjaźni, próbie pomagania i wzajemnej współpracy. Książka dla dzieci o inteligencji, empatii, wdzięczności, powołaniu i … macierzyństwie.

300 stron, krótkie rozdziały. Końcówka może zaskoczyć bardzo wrażliwe dzieci. Polecam od 7 lat.

ksiazki polecane_george i tajemnice wszechswiata_1
ksiazki polecane_george i tajemnice wszechswiata_2

George i tajny klucz do wszechświata

Lucy Hawking, Stephen Hawking
Zysk i S-ka

Niemal wszystkie pierwiastki, z których jesteśmy zbudowani, ty i ja, zostały wyprodukowane wewnątrz gwiazd istniejących na długo przed powstaniem Ziemi. Mamy zatem prawo twierdzić, że wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd.” – Lucy i Stephen Hawking

Przede wszystkim: Znany, ultrainteligentny wizjoner, fizyk i bestsellerowy autor Stephen Hawking oraz  jego córka Lucy w swojej fascynującej książce dla dzieci wyjaśniają czytelnikom w każdym wieku, czym jest wszechświat

Tajemnica nauki, Kosmosu, planet, gwiazd, galaktyki, a nawet czarnej dziury, to tylko niektóre zagadnienia, które w bardzo przyjazny, nieskomplikowany sposób są przywoływane w tej książce. Ta książka dla dzieci to bardzo ciekawa historia Małego Chłopca, a zjawiska wszech otaczające są przywoływane w tle całej opowieści.

Ten Mały chłopiec żyje w świecie wegańskich dogmatów i ekologicznych reguł. Rodzice wyeliminowali ze swojego otoczenia wszelkie nowinki technologiczne, komputery i potrawy, które nie są zgodne z rytmem przyrody, nie posiadają samochodu, pralki, w domu nie używa się elektryczności, jedynie światła świec. 

Nadchodzi dzień, kiedy przez przypadek chłopiec poznaje swoich sąsiadów Annie i jej ojca Ericka, którzy posiadają komputer “KOSMOS” i tu zaczyna się przygoda w trakcie której zgłębiają tajemnice wszechświata. Eric ma mnóstwo książek i ogromny, fascynujący teleskop. Dla małego chłopca to nie lada okazja by spróbować czegoś nowego i poznać rzeczywistość, o której wcześniej nie miał żadnego pojęcia. Gwiazdy, atomy, planety i księżyce działają na wyobraźnię dziecka. Wszystkie przygody stają się okazją do dobrej zabawy. Annie staje się najlepszą przyjaciółką. 

Ważne i znaczące stają się słowa wypowiedziane przez George’a w trakcie konkursu naukowego: „ … znalazłem tajny klucz, który otworzył dla mnie Wszechświat. Nasza planeta jest niezwykła …”. Książka dla dzieci jakich mało.

ksiazki polecane_george i tajemnice wszechswiata_4
ksiazki polecane_george i tajemnice wszechswiata_5
ksiazki polecane_przygody skarpetek_1
Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek
ksiazki polecane_przygody skarpetek_2
Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)
ksiazki polecane_przygody skarpetek_3
Banda Czarnej Frotté. Skarpetki powracają!

1. Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

2. Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)

3. Banda Czarnej Frotté. Skarpetki powracają!

Justyna Bednarek
Poradnia K

Przygody charyzmatycznych pojedynczych skarpetek. Skarpetek, które albo losowo zostały pozbawione swojej pary albo tych, co czuły pragnienie poznawania świata i poszerzania horyzontów. Dziura pod pralką to ich przepustka do nowej przygody. Krótkie rozdziały, pełne akcji, czasem wzruszeń, często przyjaźni i miłości. Bogata fabuła i sympatyczni bohaterowie. Dzieciaki z radością co wieczór wracają do kolorowych przygód nieprzeciętnych bawełnianych jednostek. Książka dla dzieci idealna.

Jesteśmy pod wrażeniem całej serii o skarpetach. Polecamy!

ksiazki polecane_tato_1
ksiazki polecane_tato_2

Jak tata pokazał mi wszechświat

Ulf Stark, Eva Eriksson
Zakamarki

Przepięknie zilustrowana książka dla dzieci o relacji taty z dzieckiem. Wieczorny spacer, który pokazał tak wiele, począwszy od rzeczy mniejszych.

Cudna książka dla dzieci o rzeczach niewielkich, a innym razem ogromnych, o tematach przyziemnych i całkiem oderwanych od rzeczywistości. W prosty, niezwykle ujmujący sposób pokazuje przedszkolakowi otaczający go mikro- i makrokosmos.  Jest też nauka dla rodziców: o tym, jak bardzo różni się punkt widzenia dziecka od perspektywy dorosłego. Ale też zwraca nam uwagę, że dzieci rozumieją o wiele więcej, niż nam dorosłym mogłoby się wydawać.

W końcu też mamy pozycję, w której to tato pokazuje świat dziecku, nie tylko mama.

Książka dla dzieci w wieku około przedszkolnym. Ciepła, mądra, czasami można by powiedzieć, że pełna humoru!

ksiazki polecane_tato_3
ksiazki polecane_tato_4
KOMIKSY
ksiazki polecane_róża_komiks_1

Róża, a co chcesz wiedzieć? Komiks edukacyjny o technologiach dla dzieci

Piotr Pełka, Dawid LeśniakiewiczSebastian Langa, Radosław Kulesza, Nikola Kucharska, Artur Kurasiński
Helion
Scratch funkcjonuje na licencji od MIT

REWELACJA! KSIĄŻKA DLA DZIECI niemalże IDEALNA.

Czemu się tak zachwycam tą książką? Oj. Jest wiele argumentów, które stoją za tą pozycją. Po pierwsze temat: zagadnienia nowych technologii, programowanie, struktury logiczne, algorytmy, układy scalone. Wszystkie “skomplikowane” słowa podane i wytłumaczone w prosty, bezpośredni sposób. Drugi argument to rola główna, która została powierzona dziewczynce, co w zestawieniu z szeroko pojętymi komputerami łamie poniekąd stereotyp łączenia zagadnień hi-tech z chłopcami. Trzecim faktem jest sama wartość merytoryczna: jest to świetnie napisany komiks. Krótkie dialogi, a ich treść mogłaby się odbyć rzeczywiście w realu. Ma się nieodłączne wrażenie, że rodzinka Róży mieszka tuż obok. Na końcu, czyli po czwarte: komiks jest znakomicie zilustrowany.

Ta książka dla dzieci odczarowuje takie demonizowane zjawiska, jak: nauki ścisłe, technologie, fajne gadżety elektroniczne, smartfony, gry i media społecznościowe. Tłumaczy dzieciakom jak są pisane gry komputerowe, co to jest poczta internetowa i jak jej używać, jak działa sieć komputerowa, jak przede wszystkim bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych.

Częściowo odpowiada na szczegółowe pytania dotyczące robotów i ich roli w naszym życiu codziennym, np. czy do szkoły będzie nas woził autonomiczny autobus? Czym jest sztuczna inteligencja? albo Co sprawia, że możemy korzystać z telefonów komórkowych? Te odpowiedzi Wasze dzieci poznają razem z dociekliwą Różą przeżywającą po drodze masę nietuzinkowych przygód. 

ksiazki polecane_róża_komiks_2
ksiazki polecane_róża_komiks_3
ksiazki polecane_róża_komiks_4

Cztery śledztwa Sherlocka Holmesa

Cédric Asna
FoxGames

Ta książka dla dzieci to komiks paragrafowany.  Jest to stosunkowo nowa na polskim rynku wydawniczym propozycja lektury i zabawy dla wszystkich tych, którzy kochają tajemnice, ryzyko i wyzwania. Czytelnik jest również graczem, a tym samym bohaterem komiksu, który tworzy własną fabułę: wybiera postać, w którą chce się wcielić, a poruszając się między posortowanymi kadrami, jest kowalem losu danej postaci.

Super zabawa, którą polecamy każdemu.

Rozwiązania nie są ani łatwe ani oczywiste. Trzeba się sporo nagłówkować i przypatrywać obrazkom. Tutaj nawet najmniejszy element może mieć znaczenie. A satysfakcja po rozwiązaniu śledztw jest prze-olbrzymia. To wielki test na logiczne myślenie, kojarzenie faktów i spostrzegawczość. To książka idealna na wakacje lub długie zimowe wieczory. 

ksiazki polecane_sherlock holms_2
ksiazki polecane_sherlock holms_3

Zajrzyj do strefy PARENTING, znajdziesz tam o wiele więcej inspirująych artykułów na temat rozwoju dzieci.

Zapraszam Ciebie również do odwiedzania strefy dedykowanej aplikacjom, kanałom i innym przyjaznym małym dzieciom nowym technologiom:  TUTAJ.

Jeżeli podoba Ci się ten wpis. Korzystasz z moich  rad.
POWIEDZ mi o TYM – sprawisz mi tym ogromną radość.
Pozdrawiam!
Polub mój Funpage.
Zajrzyj na mój Instagram.
Odwiedź mój Pinterest.