Kino dla dzieci, to jedna z tych alternatyw na spędzanie wspólnie czasu, którą bardzo sobie cenię. Przynajmniej raz w miesiącu organizujemy w domu seanse filmowe z popcornem i miejscami w pierwszym rzędzie. Ze względu na oczywistą sytuację do kina chodzimy zdecydowanie rzadziej. Większość filmów zamawiamy na Racuten.TV lub szukamy na Netflix czy HBO Go. Niebawem do Polski zawita również platforma Disneya, na którą nie możemy się już doczekać.
Filmy dla dzieci to nie tylko przepiękne animacje i cudowna muzyczna oprawa, często produkcje dla najmłodszych niosą ze sobą ważne przesłania, o których nam ciężko jest rozmawiać. Czasem po prostu nie wiemy jak tłumaczyć pewne kwestie. Dużo prościej opowiadać o smutku, stracie czy wartościach rodzinnych na odpowiednio przystępnych przykładach pojawiających się w filmach. Prócz genialnej zabawy, filmy dla dzieci dają nam rodzicom możliwość opowiadania o trudnej rzeczywistości w zrozumiały dla nich sposób. Poprzez zadawanie dzieciom pytań do filmu, często one same dochodzą do najważniejszych wniosków. Te wnioski są pamiętane najdłużej i najlepiej, ponieważ są ściśle związane z emocjami, które towarzyszą podczas oglądania tych produkcji.
Filmy dla dzieci to również pewnego rodzaju terapia. Obrazowanie dzieciom złożoności z jaką spotykamy się w życiu codziennym, pomaga w radzeniu sobie ze swoimi własnymi kompleksami, smutkiem czy negatywnymi uczuciami.
Ważne jest przy tym by nie zapominać o odpowiedniej narracji, dlatego samo pokazywanie nawet tych najpiękniejszych bajek może nie pozostawić zbyt dużego śladu. Ważne sprawy powinny zostać przez nas dorosłych dopowiedziane i wytłumaczone. Zadawajmy więc dzieciom pytania po obejrzeniu każdej kinowej produkcji. Taka pogłębiona rozmowa zweryfikuje to, co zostało przez nie zauważone. Uzupełnimy wszystko to, co umknęło ich niedojrzałej uwadze. Tym samym sprawdzajmy ich uważność i społeczną spostrzegawczość, ale zawsze w formie pytań. Tu zupełnie nie ma potrzeby podawać odpowiedzi na tacy. Dzieciaki same dojdą do odpowiedniej puenty poprzez odpowiednio poprowadzoną rozmowę dobrze sformułowanymi pytaniami (Takie naprowadzanie dzieci na odpowiedni cel utrwala w nich dobre wzorce samodzielności. Zakotwicza w nich wewnętrze poczucie, że dadzą radę znaleźć samodzielnie każde rozwiązanie.) Dodatkowe zadawanie pytań umożliwia nam dopasowanie poziomu naszej rozmowy do możliwości poznawczych naszych pociech.
Przedstawiamy nasz wybór naszym zdaniem najpiękniejszych, wzruszających i najbardziej wartościowych filmów idealnych na Kino dla dzieci.
Autorką bloga jest Karolina, mama dwójki dzieci, żona jednego męża. Uwielbia bardzo życiowe filmy Marvela, które pozwalają jej na projekcję swoich wyobrażeń o idealnej żonie, mogącej naprawiać zło tego Świata. Kocha kawę i dobre historie. O ich brak nie musi się martwić. W końcu jest mamą, no i oczywiście żoną. A to już jest całkiem niezła historia.
Zapisz się do naszego Newslettera.
Input your search keywords and press Enter.