Gry dla dzieci to świetny pomysł na spędzanie czasu razem. Są gwarancją dobrej zabawy, śmiechu i multiplikowaniem wspólnych momentów, które będziecie długo pamiętać, do których przyjemnie będzie wracać. Gry dla dzieci zazwyczaj są “dla dzieci” tylko z nazwy. Sami świetnie się przy nich bawimy. Przecież nie zawsze musi być na poważnie. Oczywiście są gry, które przy okazji mają wartość dodaną. Umiejętności takie jak np. strategiczne myślenie czy szlifowanie koncentracji przyda się nam wszystkim w realizacji swoich własnych celów. Dodatkowo polecam kilka gier edukacyjnych, które w bardzo zabawny sposób wprowadzą wasze dzieci w świat czytania czy matematyki. Zapraszam do naszych “polecajek” wśród niezliczonej oferty gier dla dzieci.

Gry dla dzieci – nasze rekomendacje:

Gry dla dzieci - talkablespl_1

Potwory do szafy

Zasady gry są bardzo proste, a rundy – szybkie – to akurat jest sporym atutem, kiedy chodzi o gry dla najmłodszych. Jednocześnie gra jest bardzo wciągająca. Filozofia gry oparta jest o zasady memory. Fabuła jest ciekawa i świetnie koncentruje maluchy na zadaniu. A arcy-sympatyczne potworki sprawiają dzieciom wiele radości. Dedykowana dzieciom 3 i 4 letnim, ale moja 6 latka często do niej wraca.

Gry dla dzieci - talkablespl_12

Paszczaki

Paszczaki to rodzinna gra karciana z charakterem.  Dedykowana jest nieco starszym dzieciom, oceniam tak na 6 i więcej. Nie jest zbyt trudna, ale jednocześnie nie jest też banalna. Koncentracja, spostrzegawczość, chłodna (logiczna) kalkulacja, strategia działania, planowanie ruchu do przodu – dokładnie te umiejętności pobudzają rozgrywki z sympatycznymi Paszczakami. 

Gry dla dzieci - talkablespl_11

Supernogi Stonogi

Supernogi stonogi to kolejna propozycja ciekawej gru rodzinnej. Przypomina trochę grę w kości. Zdecydowanym jej atutem jest wykonanie wszystkich elementów gry. Świetnie się przy niej bawią zarówno starszaki jaki i maluchy (tak od 3 roku życia).

Gry dla dzieci - talkablespl_5

Zgadnij kto to

Zgadnij kto to – koncepcja już pewnie dobrze znana Wszystkim. Wersja zaproponowana przez Janod jest atrakcyjna wizualnie, świetnie wykonana. Pocieszne zwierzaki zdobywają serca każdego gracza. Niestety jednocześnie mogą grać tylko dwie osoby.

Gry dla dzieci - talkablespl_4

Statki

Gra w statki to gra strategiczna, uwielbiana przez wszystkich. To taka gra, którą można zabrać wszędzie, przecież żeby w nią zagrać wystarczy kawałek papieru i cokolwiek do pisania. Ta gra to nasze must have, kier wybieramy się w dalsze podróże. Wersja gry od Janod jest bardzo estetycznie wykonana. Jednak w aucie raczej nie da się w nią grać, z uwagi na jej wielkość oraz konstrukcję samej planszy. W komplecie jest mazak suchościeralny, statki magnetyczne. Do wykorzystania domowego – bardzo polecam.

Gry dla dzieci - talkablespl_6

Kociaki Łobuziaki

Kociaki Łobuziaki to gra nie tylko dla wielbicieli kotów, ale Ci będą nią szczególnie zachwyceni. Wykonanie gry jest wysokiej jakości, kreacja artystyczna jest niezwykle atrakcyjna. Gra jest wciągająca i daje możliwość namieszania przeciwnikom, co sprawia przy okazji wiele radości współgrającym. Zasady są na tyle nieskomplikowane, że mogą w nią grać zarówno starszaki, maluchy, ale świetnie się też przy niej bawią dorośli. 

Gry dla dzieci - talkablespl_10

Memory

Memo Rok w Lesie to przepięknie zilustrowana gra memory. Nie tylko dla fanów książki serii Rok w… 

Gry dla dzieci - talkablespl_7

Perfection

Perfection to gra dość wymagająca, ale dająca wiele radości uczestnikom. Jedyne zadanie jest takie, by dopasować kształt w odpowiednie miejsce na planszy. Jest to gra na czas, a po jego upływie wszystko wybucha – trzeba się więc spieszyć. Kształty są raczej drobne i mało oczywiste, dlatego zadanie ich dopasowania nie jest proste. Polecam dla nieco starszych przedszkolaków (5 lat i więcej).

Gry dla dzieci - talkablespl_9

Lisek Urwisek

Lisek Urwisek to bardzo zajmująca gra planszowa. Liczy się kojarzenie faktów, przewidywanie i planowanie swoich ruchów. Dla urozmaicenia tu nie liczy się rywalizacja. Uczestnicy gry, a może ich być czworo, muszą ze sobą kooperować aby przechytrzyć Urwiska, który nieustannie depcze im po piętach. Kto będzie pierwszy Lisek czy Detektywi?

Gry dla dzieci - talkablespl_3

Pięć sekund

W tą grę na dobrą sprawę może grać dowolna ilość osób. Jest to gra na szybkie kojarzenie poznawcze. Krótkie pytania i dokładnie 5 sekund na odpowiedź. Idealnie przydaje się podczas długich podróży, kiedy to pytanie “mamo, tato, za ile dojedziemy?”, wybrzmiewa zaraz po domknięciu drzwi auta i zapięciu wszystkich pasów.  

Gry dla dzieci - talkablespl_16

Szachy

Szachy to gra mocno wymagająca, ale warta wysiłku. Uczy dzieci strategicznego działania i planowania ruchów kolejnych rozgrywek ze sporym wyprzedzeniem. Wersja szachów od Janod to propozycja przecudnie wykonana. Kolorowe figurki są niezwykle atrakcyjne, a plansza jest wysokiej jakości. Nie musi być mocno poważnie, a każda rozgrywka może być świetną zabawą! Gra dedykowana starszakom – szkolniakom (8 lat plus). 

Gry dla dzieci - talkablespl_14

Feluś i Gucio grają w sylaby

Jeżeli właśnie rozpoczynacie swoją przygodę z czytaniem to jest to opcja wręcz idealna dla Was. Zdecydowanie urozmaica wszelkie ćwiczenia  z zakresu łączenia i dopasowywania sylab. Gra jest bardzo prosta, pięknie zilustrowana, a walory edukacyjne są w tym przypadku zupełnym dodatkiem. Polecam!

Gry dla dzieci - talkablespl_13

Plus, Minus

Plus, Minus. Ta pozycja dla odmiany świetnie wprowadza najmłodszych w świat prostych działań matematycznych. Kiedy matematyka wydaje się być trudnym orzechem do zgryzienia dla Waszego malucha, warto sięgnąć po tą konkretną pozycję. 

Gry dla dzieci - talkablespl_8

Głodne, głodne hipcie

Głodne, głodne hipcie to gra dedykowana najmłodszym (3  i więcej), raczej z uwagi na wielkość elementów, a nie złożoność zasad samej gry. Celem tej gry jest zebranie jak największej ilości czerwonych kuleczek (są dość malutkie). Liczy się zwinność / szybkość. Można w nią grać do 4 osób. Gra jest nieźle wykonana. Mimo dość intensywnego użytkowania do tej pory wszystko działa, a gramy w nią już kilka dobrych lat. 

Gry dla dzieci - talkablespl_15

Rummikub

Rummikub. Ta gra to wyzwanie. Gra iście strategiczna dla prawdziwych twardzieli wszystkich innych gier strategicznych 😉. Rozgrywki nie jest krótkie, więc doskonale nadaje się na długie jesienno-zimowe wieczory. Takie trochę scrabble matematyczne. Zasady nie są proste, trzeba dobrze kombinować. Niestety nie da się zaplanować swojego ruchu wcześniej, bo każdy gracz zmienia “aktualne warunki” na stole. Bardzo polecam, chociaż trzeba trochę wytrwałości by ogarnąć całość.

Gry dla dzieci - talkablespl_17

Twister

Twister, tej gry chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, ale polecam bardzo. Przy ostatnich kilku lock downach świetnie się z nią rodzinnie bawiliśmy. 

Zdjęcie główne autorstwa cottonbro z Pexels

Może również Ciebie zainteresują:

Kino dla dzieci

Program dla dzieci na platformie Netflix i w AppleTV

Program dokumentalne dla dzieci i dorosłych