Jaja wielkanocne to niezaprzeczalnie symbol tych Świąt razem z babką drożdżową (a po najlepszy tradycyjny przepis zapraszam TUTAJ). Poza wszelkimi daniami, które na ten czas przygotowujemy z jajami w roli głównej, dużą popularnością cieszy się również tradycja zdobienia jajek.
Zdobienie jajek wielkanocnych
Jest to też znakomita okazja do spędzenia czasu z naszymi pociechami przy dość niecodziennym zajęciu jakim jest możliwość pokolorowania we własnym stylu każdego jajeczka. To zadanie sprawia radość co roku, niezależnie od tego, że dzieci są coraz starsze. Im bliżej Świąt tym częściej pada pytanie o rytuał farbowania jajek i powstaje cały plan działania, planowane są nowe sposoby i wzory. Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji ozdabiania jajek w bardzo prosty sposób. Zaczynamy od nadania naszym jajkom wielkanocnym koloru.
Farbowanie jajek gotowymi barwnikami.
Zupełnie nieskomplikowane zadanie. Jedyne co dobrze jest wcześniej zrobić, to przygotować stanowisko pracy by nikt i nic nie ucierpiało. Jeżeli planujemy pracować na drewnianych meblach, lepiej jest rozłożyć folię lub obrus foliowany. Farbki kiedy zetkną się z drewnianą powierzchnią wsiąkną i nie sposób się ich pozbyć, a mocne szorowanie jeszcze bardziej zaszkodzi. Dlatego zabezpieczmy nasz stół dokładnie. Następnie należy przygotować naczynia, przyda się kratka do studzenia wypieków. Jajka suszą się na niej rewelacyjnie. Aby nadać jajkom delikatnego połysku, warto przesmarować je oliwą.
Barwniki
Barwników do jajek jest wiele. Tutaj zostawiam link do różnych przykładów 👉🏻 Barwniki do jajek
Starszym dzieciom możemy pokazać technikę skrobania różnych wzorków na pokolorowanych jajka za pomocą starej stalówki, gwoździka lub cyrkla.
Pięknie wyglądają pokolorowane jajeczka przepiórcze. Ich nakrapiana naturalnie skorupka za każdym razem wygląda oryginalnie i zdecydowanie niebanalnie. Tutaj nie są potrzebne dodatkowe ozdoby. Można jedynie np. dodać mieniącej się powłoki specjalnymi barwnikami.
Najmłodsze dzieci uwielbiają naklejki. W sklepach można znaleźć właśnie takie typowo do dekoracji jajek wielkanocnych. Poza niesamowitą radością przy zabawie z naklejaniem, dodatkowo ćwiczymy małą motorykę. Przykłady takich wyklejanek możecie znaleźć TUTAJ.
Jaja wielkanocne: Naturalne barwienie
Jeżeli boimy się sklepowych barwników do jajek albo chcielibyśmy uzyskać bardziej naturalny, delikatny kolor możemy wybrać barwniki pochodzenia roślinnego. Tutaj świetnie sprawdzą się:
- Cebula (chyba najbardziej popularna)
- Hibiskus
- Borówki
- Czerwona kapusta
- Szpinak
- Pokrzywa
- Natka pietruszki
- Kurkuma (lub curry)
- Buraki
- Marchew (lub dynia)
Jak przygotować naturalne barwniki do jajek?
Pamiętajmy, że intensywność koloru zależy od zabarwienia skorupki jajka, przy malowaniu najlepiej sprawdzają się bardzo jasne skorupki.
Kolor złoto-brązowy, ciemny bursztyn
Cebula: wysuszone wcześniej łuski z obranej cebuli. Jaja wielkanocne wkładamy do zimnej wody wypełnionej łupinami cebuli. Do wywaru dodajemy też łyżkę octu, który utrwali kolor zabarwionych jajek. Gotujemy przez około 10 minut. Możemy wykorzystać także czerwoną cebulę wtedy kolor będzie bardziej intensywny. Po przestudzeniu jajek warto przetrzeć je oliwą. Uzyskamy dzięki temu naturalny połysk.
Kolor pomarańczowy
Marchew lub dynia: Aby uzyskać taki kolor jajka należy ugotować w wywarze z jednego z tych warzyw. Dodajemy łyżkę octu oraz sól.
Kolor złoty
Kurkuma bądź carry, dzięki tym przyprawom zabarwimy jajka na złoty kolor. Potrzebujemy litra wody i 3 łyżeczek przyprawy. Dodatkowo 2 łyżki soli i 2 łyżki octu spirytusowego. W tym przypadku jajka powinniśmy ugotować wcześniej. Jaja wielkanocne wkładamy do wywaru i pozostawiamy w nim na około 3 godziny. Jeżeli zależy nam na bardziej intensywnym kolorze lub skorupka jaja jest ciemniejsza – pozostawmy jaja w mieszance jeszcze dłużej.
Kolor różowy / fioletowy
Buraki – 2 większe buraki kroimy w plastry i zalewamy litrem wody. Dodajemy 3 łyżki octu spirytusowego i 2 łyżki soli. Do wywaru wkładamy surowe jajka i gotujemy około 10 minut. Jajka po ugotowaniu pozostawiamy jeszcze w barwnej miksturze do godziny.
Kolor niebieski
Czerwona kapusta 1 raczej mniejszą główkę kapusty (lub połowę większej) kroimy na cienkie paski i zalewamy wodą. Następnie gotujemy wywar przez około 30 minut. Odcedzamy. Dodajemy 3 łyżki octu i 1 łyżkę soli. Do tak przygotowanej mikstury wkładamy wcześniej ugotowane jajka. W zależności od tego jak długo pozwolimy im pozostać w zalewie, kolor będzie bardziej lub mniej intensywny. Podobny kolor uzyskamy pozostawiając nasze jajka w wywarze z jagód lub borówek.
Kolor zielony
Szpinak Ze świeżego, posiekanego szpinaku gotujemy wywar. Dodajemy 2 łyżki octu oraz sól. Następnie wkładamy do niego ugotowane wcześniej jajka. Jaja leżakują w takiej miksturze aż nabiorą odpowiedniego dla nas koloru. Na zielono zabarwią również: młoda trawa (jednak przy okazji świąt wielkanocnych raczej o nią ciężko), pietruszka lub pokrzywa. Wywar gotujemy analogicznie jak przy szpinaku.
Jaja wielkanocne po farbowaniu należy pozostawić do ostygnięcia oraz zaczekać aby barwnik dobrze się wchłoną. Jeżeli zbyt wcześniej dotkniemy do jajek, pozostawimy ślady. Jajka po malowaniu warto wypolerować wacikiem nasączonym olejem roślinnym. Nadamy im wtedy delikatny połysk.
Inne wariacje na temat ozdabiania 🐣 jajek 🐣 wielkanocnych
- Czas wystarczą farby plakatowe, mazaki, brokat, ścinki papierów kolorowych, klej, gazeta, żywa roślinka
- Czasem owijanie kolorowymi nićmi typu kordonek – efekt znakomity, jedyna wada to rozłupanie tego jajeczka. Ta metoda świetnie się sprawdza na wydmuszkach.
- Gotowe oklejki
Czekamy na wasze wytwory wielkanocne. Nie możemy się doczekać inspiracji na kolejne lata świętowania. Wszystkiego pozytywnego moi drodzy ❣️
Zdjęcia innego autorstwa: