Chłodnik z botwinki poleca się każdej wiosny na Wasze stoły. Chłodnik z botwinki nazywany jest też chłodnikiem litewskim. Oczywistym składnikiem jest ugotowana (delikatnie) botwina.
Czemu delikatnie?
Jeżeli będziemy gotować zbyt długo zrobi się papka botwinkowa – a takiej nikt nie lubi. Ja zaczynam od gotowania buraczków i ustalam czas w zależności od ich wielkości. Najlepsze chłodniki to takie, kiedy składniki są dobrze wyczuwalne i chrupią. Do tradycyjnego przepisu na chłodnik litewski dodajemy zsiadłe mleko lub kwaśną śmietaną. W moim przepisie polecam raczej gęsty grecki jogurt lub maślankę – zależnie czy jesteście fanami zwartego kremu czy raczej luźnej konsystencji. Na koniec (najlepiej już po wystudzeniu) dodajemy surowy ogórek, koperek, jajko na twardo, czy szczypiorek. W wersji klasycznej dodawało się również szyjki rakowe
Długa tradycja Chłodnika może świadczyć jedynie o potwierdzonym przez wiele pokoleń smaku, którego nie da się podrobić czy zastąpić. Chłodnik wpisał się do polskiej kuchni na dobre.
Polecam. Jest pysznie!
Wszystkiego smacznego ❣️
Chłodnik litewski
Składniki
Przepis
Ciasto
- Botwinka /2 pęczki/
-
Jogurt grecki
/2 duże opakowania/ lub 1l maślanki - Jajka ugotowane na twardo
- Ogórki gruntowe - 1 kg
-
Szczypiorek gruby /
1 pęczek - Koperek / 1 pęczek
- Rzodkiewka /15 szt/ opcjonalnie
- Sól - do smaku
- Pieprz - do smaku
- Botwinka – odkrawamy buraczki od części liściastej. Buraczki kroimy wedle uznania (talarki lub kostkę), część liściastą kroimy na części około 1 cm.
- Ogórki, szczypiorek, koperek, rzodkiewkę – kroimy na wielkość podobną do cząstek buraczka.
- Do garnuszka wlewamy około litra wody, gotujemy. Na wrzątek wrzucamy cząstki buraczków. Gotujemy dosłownie chwilę, do momentu aż buraczki złapią miękkość. Dorzucamy pokrojone liście – gotujemy razem maksymalnie do 10 minut.
- Studzimy buraczaną miksturę.
- Po zupełnym wystudzeniu, dodajemy jogurt lub maślankę. Dokładnie mieszamy.
- Dodajemy pozostałe pokrojone w kosteczkę (wielkość podobna do wielkości buraczków) dodatki: ogórki, szczypiorek, koperek, rzodkiewkę.
- Doprawiamy delikatnie solą oraz pieprzem.
- Podajemy z jajkami ugotowanymi na twardo.
Chłodnik litewski
Zajrzyj do naszej kuchni, wszystko jest TUTAJ.