Apteczka, bez niej nie ruszam się w podróż

Apteczka, czyli mój niezbędnik wyjazdowy

Apteczka – ku przestrodze

Ten wpis chciałabym rozpocząć od małej przestrogi (niczym ciotka dobra rada 😉), ale nasz pediatra jakoś mocno wbił mi tę zasadę do głowy i teraz, kiedy pokazuję Wam wyposażenie mojej apteczki, muszę od tego zacząć. Pamiętajmy, aby w apteczce były jednie sprawdzone leki. Nie kupujmy na wyjazd „nowości” lub poleconych przez farmaceutę zamienników. Wyjazd nie jest czasem na testowanie czegokolwiek. Musimy mieć ze sobą !!! sprawdzone !!! środki, których używamy „na co dzień”. Każdy zamiennik jednak różni się delikatnie składem. Nie ma leków 1:1. Pamiętajmy, że możemy zarówno my jak i nasze dzieci na tę delikatną różnicę, różnie zareagować. Tak więc, zasada jest prosta: wyposażamy naszą apteczkę jedynie w te środki, które są sprawdzone, używane, do których mamy zaufanie i pewność, że są przez nas i nasze dzieci dobrze tolerowane.

Apteczka: to jest to  COŚ co zawsze należy mieć ze sobą

Apteczka (dobrze skompletowana) przydaje się zarówno w podróżach tych długich wakacyjnych, ale i krótszych weekendowych. To jest COŚ co zawsze należy mieć ze sobą. Szczerze powiedziawszy ja swojej nie wyjmuje z naszej torby podróżnej, chyba że akurat jest czas na przegląd okresowy terminów ważności. Terminy ważności leków – bardzo ważna kwestia, która musi być przez nas dopatrzona. Na wyjeździe nie przydadzą nam się leki po terminie. A nawet mogłyby narobić więcej zamieszania i szkody. Zadbajmy o to aby na urlopie spokojnie wypocząć. Będąc przygotowanym na każdą ewentualność (którą możemy przewidzieć), będzie nam dużo lżej.

Do zapamiętania, z tej krótkiej prelekcji 😉

(niby wiadomo, ale dobrze powtórzyć):

dwie ważne sprawy 😊  !!! do Apteczki pakujemy środki:

  1. SPRAWDZONE 
  2. Z AKTUALNYM TERMINEM WAŻNOŚCI

Zatem . . .

Gorączka bo przewiało, ból gardła i kaszel – no w końcu kto nie lubi lodów, a trzeba było zjeść wszystkie rodzaje, biegunka bo Młody spróbował wody z basenu, stłuczone kolano w wyścigach na hulajnodze, rozcięcia na torze przeszkód z najwyższym ogrodzeniem, oparzenia bo trzeba było sprawdzić czy te świeczki w kościele są prawdziwe, użądlenia bądź ugryzienia bo na pokładzie mamy przyrodnika, który dokumentuje każdego robaczka dobrowolnie lub pod przymusem, a wszyscy wiemy, że te mikro istoty tego nie lubią. Wszystkich zdarzeń nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale przynajmniej na niektóre możemy się przygotować.

Zaczynamy!

LISTA APTECZNA

Gorączka i ból

Gorączka i ból

Dobrze zaopatrzyć się w środki przeciwbólowe dobrane stosownie do wieku: oddzielnie dla dorosłych i oddzielnie dla dzieci. Co więcej dobrze mieć jeden środek bazujący na paracetamolu, a drugi na ibuprofenie. Kiedy dopada wysoka gorączka, którą ciężko zbić – dobrze te leki stosować zamiennie.

Ból gardła, kaszel, przeziębienie

Ból gardła, kaszel, przeziębienie

Zadbajmy o to aby w apteczce znalazły się środki na ból gardła, kaszel, czy lekkie przeziębienie. Wyjazdy to trochę więcej swobody. „Rozluzowujemy się. 😉” Więcej lodów. Siedzenie w wodzie od świtu do nocy… to sprzyja takim dolegliwościom. Dlatego dobrze mieć dla dorosłych tabletki do ssania na gardło, a dla dzieci – sprawdzone spraye lub lizaki 😉. Pamiętajmy, że kurując gardło różnymi tabletkami czy sprayami, wysuszamy śluzówkę – dobrze mieć też tabletki o działaniu nawilżającym. Wtedy rekonwalescencja jest szybsza.

Może się przydać również syropek na uporczywy nocny kaszel.

A także, środki wspierające w trakcie infekcji: Calcium (dla dzieci w formie syropu), vit-c (dla maluszków w kropelkach), czy syrop zawierający suchy ekstrakt z lipy, stosowany tradycyjnie jako łagodny środek napotny.

Katar

Katar

Krople do noska, woda morska, sól fizjologiczna

Alergia

Alergia

Zyrtec w kropelkach dla dzieci (na receptę) lub Fenistil również w kropelkach (ten lek jest bez recepty, ale UWAGA należy przeczytać dobrze ulotkę, bowiem można go stosować tylko kilka dni), dla dorosłych sprawdzony wcześniej środek antyalergiczny.

Na ukąszenia

Na ukąszenia

Spray przeciw owadom, Fenistil w żelu

Żołądkowe problemy i wzmocnienie (odwodnienie i biegunka)

Żołądkowe problemy i wzmocnienie (odwodnienie i biegunka)

Żywe kultury bakterii (dla dzieci w kropelkach), Elektrolity, Węgiel, Smecta

Rany

Rany

Plastry różnej wielkości z opatrunkiem, Plaster bez opatrunku, Plastry chirurgiczne (szczególnie polecam przy ciętych głębokich ranach, po przyklejeniu takich plasterków i zebranie całego rozcięcia w jedną całość, rana łatwiej się goi i nie pozostaje brzydka blizna) Gazy jałowe, rękawiczki jednorazowe, bandaż, środek do dezynfekcji lub woda utleniona w żelu, rivanol.

Kontuzje

Kontuzje

Bandaż elastyczny lub opaska podtrzymująca (8cm), Altacet, środek przeciwbólowy w żelu, okład chłodzący

Akcesoria

Akcesoria

Termometr, Elektroniczny aspirator do noska (dla tych co nie potrafią korzystać z chusteczek), *nebulizator (z zapasem soli fizjologicznej), kilka sterylnych igieł (przydają się, kiedy w paluszku ugrzęźnie drzazga czy trzeba wyjąć ciało obce z rany).

Podręczniki
Podręczniki – Apteczka, czyli mój niezbędnik wyjazdowy
Kontuzje i Rany
Kontuzje i Rany – Apteczka, czyli mój niezbędnik wyjazdowy
Kontuzje i Rany
Kontuzje i Rany – Apteczka, czyli mój niezbędnik wyjazdowy
Ból i gorączka
Ból i gorączka – Apteczka, czyli mój niezbędnik wyjazdowy
Ból gardła
Ból gardła – Apteczka, czyli mój niezbędnik wyjazdowy
Katar
Katar – Apteczka, czyli mój niezbędnik wyjazdowy
przeziębienie
Przeziębienie – Apteczka, czyli mój niezbędnik wyjazdowy
Alergia
Alergia – Apteczka, czyli mój niezbędnik wyjazdowy
Żołądkowe problemy i wzmocnienie
Żołądkowe problemy i wzmocnienie – Apteczka, czyli mój niezbędnik wyjazdowy
Witaminy używane na co dzień
Witaminy używane na co dzień – Apteczka, czyli mój niezbędnik wyjazdowy
Przydatne akcesoria
Przydatne akcesoria – Apteczka, czyli mój niezbędnik wyjazdowy

W przygotowaniach do podróży proponuję Wam MOJĄ LISTĘ  – być może przyda się w ogarnięciu chaosu, który panuje w trakcie pakowania.

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

🤔 Jeżeli podoba ci się ten wpis 🤔powiedz mi o tym,

skomentuj, podziel się z innymi lub polub na moim funpageu.

Dzięki Twojej reakcji będę wiedziała, które wpisy są dla Was ciekawe, a które tematy lepiej omijać. 

Talkables: every family has a story, welcome to Ours…

Zajrzyj do naszych wpisów o miejscach, w których już byliśmy.

TUTAJ

Sprawdź czy warto tam się wybrać.
Polub mój Funpage.
Zajrzyj na mój Instagram.
Odwiedź mój Pinterest.