Pierogi – smak dzieciństwa i fajny pomysł na zabawę z dziećmi

Pierogi. Znają wszyscy. Kojarzą z dzieciństwem, najczęściej z wakacjami u babci. Przepisów jest tyle ile gospodyń. Jeszcze więcej jest pomysłów na farsze i te słodkie i i wytrawne (ale o tym w innym poście). Pierogi to nie danie ekspresowe. Trzeba trochę wysiłku i cierpliwości aby je przygotować. Są wygodne. Możemy je mrozić, a wtedy stają się daniem ekspresowym. Jednak z jakiegoś powodu wszyscy się ich boją. Unikają. Jak je zrobić aby były delikatne? Takie jak u babci? Sprawdź ! To właśnie ten przepis jest dla Ciebie! Pierogi to też świetny sposób na spędzanie czasu ze swoimi dziećmi. Wykrawanie kółeczek. Nakładanie farszu. Zaginanie. Mnóstwo śmiechu i może sobie pogadać. Smacznego! 

Składniki na ciasto do pierogów

2 kubki mąki (ok. 0,5 kg); 2 żółtka (stosuje 8 żółtek z jajek przepiórczych ze względu na alergię dzieici); 2 łyżki oliwy (ja stosuje do wytrawnego farszu z oliwy oliwek, natomiast do farszu na słodko - oleju rzepakowego); 8-12 łyżek letniej wody (w zależności od gęstości ciasta);

Przepis na cisto

Ciasto zagniatamy, za pomocą noża, do momentu aż powstaną zbite wiórki. Następnie wyrabiamy rękoma do otrzymania jednolitej, zwartej kuli. Ciasto nie powinno być ani zbyt miękkie ani zbyt twarde. Bardzo elastyczne. Jeżeli jest zbyt luźne podsypujemy mąką, zbyt twarde podlewamy wodą. Aby było bardziej elastyczne - po kilka kropel oliwy. Za każdym razem dokładnie zagniatamy. Gotowe ciasto przykrywamy ściereczką aby nie obsychało ewentualnie owijamy folią do żywności. Formujemy wałeczek i dzielimy na równe porcje. Każdy rozwałkowujemy na bardzo cienkie placki (lekko prześwitujące). Szklanką lub kieliszkiem (o cienkich brzegach) odciskamy równe koła. Nakładamy farsz. Zaciskamy brzegi. Układamy na podsypanej mąką stolnicy. Część możemy zamrozić. Na początku pierogi mrozimy na rozłożone na tacce. Po godzinie zsypujemy je do woreczków / pudełeczek na żywność i pozostawiamy w zamrażarce (do około 3 miesięcy w zależności od rodzaju farszu). Jeżeli udało nam się dość cienko rozwałkować ciasto - to takie pierogi gotujemy w osolonej wodzie ok. 3 minut od wypłynięcia na powierzchnię. Natomiast grubsze ciasto, trzymamy ok. 2 minut dłużej.

Smacznego!

Moje przepisy na inne potrawy możecie odnaleźć TUTAJ.

Jeżeli lubisz moje przepisy. Sprawdzasz. Korzystasz z moich kulinarnych rad. A przede wszystkim, jeżeli Ci u mnie smakuje. POWIEDZ mi o TYM – sprawisz mi tym ogromną radość. Pozdrawiam!

Polub mój Funpage.
Zajrzyj na mój Instagram.
Odwiedź mój Pinterest.