Ludzie listy pisali…

Zalety ręcznego pisania. Wielu z nas jeszcze pamięta taki okres w życiu, kiedy to pisało się listy, wysyłało odręcznie malowane pocztówki, czy rozdawało krótkie notki najlepszym koleżankom. To były czasy. Jakże piękne, magiczne, spersonalizowane, takie prosto z serca małe arcydzieła. Poświęcaliśmy temu mnóstwo czasu, dokładności. Angażowaliśmy się zapisując na kartce każde jedno słowo. Niekiedy opisywaliśmy swoje małe intymności. Mało się nad sensem samego pisania zastanawialiśmy. Po prostu było to w nas. Czuliśmy to.

Zalety ręcznego pisania?

Kto by się zastanawiał nad tym całym pisaniem? Po prostu, bezwiednie przeprowadzaliśmy siebie przez całą skomplikowaną psychoterapię, która robiła nam dobrze. A wszystko dzięki czynności ręcznego pisania. Słowa przelewane na papier układały nasze emocje, dlatego potrafiliśmy sobie z nimi radzić. Szybciej docierały do nas konsekwencje i powody naszego samopoczucia. Nie musieliśmy nawet czekać na odpowiedź adresata. Już samo zapisanie, tego co w sercu się rozgrywa sprawiało, że czuliśmy się lepiej. O zaletach ręcznego pisania. Zapraszam!

Talkables_zalety ręcznego pisania_4

Listy o sobie do siebie, czyli jak pisanie pomaga radzić sobie z własnymi emocjami.

Emocje – nieodłączny element natury człowieka. Potrafią jednocześnie komplikować życie w najmniej oczekiwanym momencie, a z drugiej strony chronić nas od popełnienia życiowego błędu. O tym jak ważny jest to temat i czym są konsekwencje braku kontroli nad swoimi emocjami, możesz przeczytać: TUTAJ

Sposobem na zapanowanie nad emocjami, a często nawet poradzeniem sobie z sytuacją jest pisanie tradycyjne. Daje nam możliwość zwerbalizowania swoich myśli, bezpośredniego spojrzenia  na gnębiący nas problem. Pisanie odręczne zajmuje więcej czasu niż stukanie w klawiaturę, jednak jest dużo bardziej korzystane. 

Uporządkuj swój chaos

Już z początkiem lat 80. naukowcy dostrzegli spore zalety ręcznego pisania. Zauważyli, że jeżeli poświęcamy każdego dnia około 30-40 minut na zapisywanie swoich uczuć, opisywanie ważnych dla nas sytuacji, prowadzenie dialogu z samym sobą na kartce papieru, zmniejszamy stres i objawy depresji, widocznie poprawiamy swoje samopoczucie, tym samym wzmacniamy nasz układ odpornościowy. Myśli zapisane powodują pewien porządek w chaosie emocji, które nas dręczą. Zapisując swoje marzenia i cele mimowolnie dążymy do ich realizacji.

Mózg

Co więcej, pisanie odręczne, w porównaniu z mechanicznym maszynopisem, aktywuje ośrodki naszego mózgu, które odpowiadają za przetwarzanie emocji. Pisanie odręczne jest dużo wolniejsze niż używanie klawiatury. Przenoszona treść myślowa jest werbalizowana, co powoduje w naszej głowie dodatkową aktywizację i wzmożony wysiłek poznawczy. Ta przedłużona aktywizacja powoduje zastanowienie i podjęcie próby zrozumienia argumentów, przez co łatwiej rozumiemy swój stan. Dlatego też, osoby, które np. prowadzą pamiętniki rozumieją swoje emocje dużo lepiej. A to już bardzo dużo. Emocje rozpoznane, przemyślane zostaną sprawnie przepracowane. Koniec, końców dając ukojenie skołatanym nerwom. 

Relacje społeczne

Te same zalety ręcznego pisania pomagają nam budować zdrowe związki międzyludzkie. Komunikowanie się za pomocą zapisanych notek czy dłuższych listów polepsza jakość relacji partnerskich, przyjacielskich oraz małżeńskich. Odręczne zapiski pomagają zbudować nieprzeciętną bliskość ze swoimi dziećmi.  Bo komu nie byłoby przyjemnie dostać w śniadaniówce krótkiego liściku ze słowem otuchy na cały dzień? Mniejszym dzieciom można włożyć odręcznie namalowany (nawet zwykłym długopisem) obrazek, który spowoduje uśmiech.

Talkables_zalety ręcznego pisania_3

Zalety ręcznego pisania:

Odręczne pisanie powoduje w nas myślenie wychodzące poza sztywną rutynę.

Używając klawiatury komputera ściśle skupiamy się na zadaniu. Naciskamy po sobie sekwencje klawiszy, które tworzą wyrazy, a te poukładane według pewnych zasad tworzą nasze zdania. Jeżeli nam się coś nie spodoba wystarczy jeden klik na klawiaturze i możemy pisać od nowa, gubiąc jednocześnie ślad po tym, co zapisaliśmy wcześniej. Iście czysta ekonomia: przede wszystkim oszczędzamy papier. Nasza cała wypowiedź jest czysta, przejrzysta bez skreśleń. Systematyczne akapity, marginesy tej samej wielkości, wzorowe interlinie. Praca idealna. 

To nie jest złe! Tak powinny wyglądać prace naukowe, artykuły… ale w ostatecznej fazie kreacji. Przepisane na “czysto”. 

Obraz

Pisząc odręcznie, tworzymy na kartce coś na miarę obrazu. Składamy litery, skreślamy, rysujemy strzałki w jedną i drugą stronę, celem przeniesienia danego fragmentu. Dodajemy notatki, skróty myślowe. Tworzymy drobne grafiki, wszystko po to żeby coś łatwiej zapamiętać. A mimo, iż raz coś skreślimy, i tak zostaje z nami. Mamy szansę jeszcze do tego powrócić. W końcu, może ten pomysł ostatecznie nie był taki zły? 

W trakcie odręcznego pisania, nasz umysł cały czas aktywnie współpracuje, bowiem nie mamy narzędzia do śledzenia ortografii czy gramatyki. Skupienie nad pracą jest dużo bardziej intensywne i efektywne. Wprowadzając do pracy trochę bałaganu, dajemy sobie szansę wyjścia poza sztywne ramy i spojrzenie na problem z innej perspektywy. Dlatego też ogromną zaletą ręcznego pisania jest możliwość odejścia od sztywnej rutyny.

Talkables_zalety ręcznego pisania_1

Napisane, czyli zapamiętane.

Robienie notatek odręcznie bardzo ułatwia zapamiętywanie. Dodatkowo, jeżeli te notatki zostaną spersonalizowane własnymi infografikami, czy kolorowymi zakreślaczami nasz umysł dużo szybciej poradzi sobie z zapamiętaniem zawartych w takiej notatce wiadomości. Bowiem zaktywizowane zostaną dodatkowe obszary mózgu, poprzez zróżnicowane bodźce jakie mu dostarczymy. Włączy się m.in pamięć mimowolna oraz przestrzenna.

Oko – ręka – notatka – mózg.

Umysł ludzki może się znudzić podczas czytania kolejnej strony jednolitego, drukowanego tekstu. Możemy w końcu poczuć znużenie. A następnie ocknąć się pod koniec strony i uświadomić sobie, że zupełnie nic nie pamiętamy z tego co przed chwilą przeczytaliśmy.

Dlatego zafundujmy naszej głowie urozmaicenie. Róbmy notatki odręczne, z rysunkami i innymi wariacjami, a już żaden sprawdzian czy sesja nie będą problemem.

Czy metoda pisania w ogóle jest ważna?

W naszej obecnej rzeczywistości, która to została zdominowana przez inteligentne edytory tekstu, szybkie ultra krótkie wiadomości tekstowe (SMSy) oraz wszechobecne komunikatory, postrzegana wartość pisania odręcznego nie jest już taka oczywista. Należy zdecydowanie uzasadnić i mocno podkreślić zachowanie praktyki pisania ręcznego wskazując na jej wartość. 

Pismo odręczne i rozwój wczesnodziecięcy 

Pismo odręczne ma znaczenie kluczowe dla naszego wczesnego rozwoju. Najważniejsze jest to, że pismo rozwija koordynację ręki z okiem, co jest podstawą dla rozwoju wieku dziecięcego. Oczywiście na samym początku chodzi o malowanie i wstępne pisanie. Nikt nie będzie przecież wymagał od 3 latka elaboratów na temat swoich relacji w piaskownicy. Co więcej pisanie odręczne pomaga dzieciom rozwijać biegłość w czytaniu. Te pośrednie zalety są na tyle ważne, że warto o tym pamiętać cały czas.

Kontynuując, powinniśmy rozwijać i ćwiczyć nasze umiejętności piśmiennicze. Angażujmy  się w pisanie, bowiem ta specjalna umiejętność, która od wieków pielęgnuje naszą cywilizację, może zniknąć, jeżeli zbytnio zaufamy mechanicznym formom przekazu. Sami też możemy nauczyć się pisać i inteligentnie i szybko, za co tak bardzo cenimy efektywność klawiatury komputerowej. Potrzebujemy zarówno sprawności, jak i płynności, aby pisanie stało się automatyczne, a nasze myśli mogły po prostu płynąć. Dlatego warto ćwiczyć przy każdej nadarzającej się okazji. [1]

Indywidualiści

Jest wiele cech, które ludzie współdzielą ze sobą. Jednak są też osobliwości, które świadczą o tym, że każdy z nas jest osobnikiem unikalnym: DNA, odciski palców czy też właśnie pismo odręczne. Pismo odręczne jest typowe dla każdej jednej osoby, co udowodniły już badania dotyczące analizy pisma ręcznego. Chociaż kwestią sporną jest to, czy pismo ręczne można naśladować, a fałszerstwo staje się ogromnym problemem, istnieje pewien poziom indywidualności i wyjątkowości (np. Sposób trzymania pióra, pociągnięcia używane w piśmie i nacisk wywierany na papier, żeby wymienić tylko kilka), których nie można naśladować ani idealnie skopiować. Z uwagi na fakt, że każda osoba ma swój własny sposób prezentowania swoich pomysłów na papierze, w tym temacie występuje pewien wysoki stopień złożoności. [2]

Jesteśmy indywidualistami w swoim charakterze pisma i nie sposób nas podrobić. Korzystajmy zatem z tej umiejętności. Dzielmy się swoimi emocjami przelewanymi na papier dla swojego dobrego zdrowia psychicznego. Możemy zapisane myśli wkładać do szuflady: może kiedyś powstanie z tego przełomowa opowieść?

Artykuły:

[1] Cyndi Kaplan Freiman; Is Handwriting becoming an Extinct Practice?  Presentation for the Venice Biennale July 2009

[2] P. Shankar Rao, J. Aditya (); Handwriting Recognition – “Offline” Approach; 

Zajrzyj do strefy PSYCHOLOGIA, znajdziesz tam o wiele więcej inspirujących artykułów na temat własnego rozwoju, dobrego samopoczucia i innych ciekawostek natury ludzkiej.

Zapraszam Ciebie również do odwiedzania strefy dedykowanej miejscom, które odwiedziliśmy, a które to zrobiły na nas ogromne wrażenie:  TUTAJ.

Jeżeli podoba Ci się ten wpis. Korzystasz z moich  rad.
POWIEDZ mi o TYM – sprawisz mi tym ogromną radość.
Pozdrawiam!
Polub mój Funpage.
Zajrzyj na mój Instagram.
Odwiedź mój Pinterest.

Zdjęcia:

Zdjęcie autorstwa energepic.com z Pexels

Zdjęcie autorstwa Armin Rimoldi z Pexels

Zdjęcie autorstwa fauxels z Pexels

Zdjęcie autorstwa Miklós Péter z Pexels