Książki do nauki w domu dla dzieci – subiektywny wybór Talkables.

W obecnej sytuacji, kiedy w dużej mierze rolę nauczycieli przejęli rodzice, chcemy pokazywać im tę wiedzę w równie ciekawy sposób. Znalazłam wiele pozycji, które są warte uwagi. Do matematyki, do anatomii, do wiedzy ogólnej, o mitach i legendach oraz o złożoności nowoczesnej technologii i rzeczy powszechnego użytku. W tym wpisie polecam Wam również pozycję, która i Wam rodzicom przyda się w zapanowaniu nad rozchwianymi emocjami trudem obecnej sytuacji. Ta książka, którą poznacie poniżej w tym artykule, umożliwi Wam i waszym dzieciom spędzenie wspólnie pożytecznego czasu. Czasu tylko dla Was, którego mamy teraz całkiem sporo.

Książki do nauki w domu dla dzieci – poznaj moje rekomendacje.

to nie jest książka do matmy

To nie jest książka do matmy

Weltman Anna
Wydawnictwo Dwie Siostry

Przedział wiekowy zadeklarowany na 9+, trochę się z tym nie zgadzam. Mój 7 latek uwielbia tą pozycję. Książka przede wszystkim nie jest nuda. Pobudza kreatywności, rozwija wyobraźnię (szczególnie tą przestrzenną). Wykorzystuje narzędzia, takie jak cyrkiel czy linijka – a to dla ciekawskich dzieciaków ogromny plus. Nie jest to książka z listą równań do wykonania czy banalnych zadań na temat kupowanych ilości warzyw. Jest to książka o kształtach. O tych prostych i o tych zdecydowanie bardziej skomplikowanych. A przy tym wszystkim świetnie napisana: z humorem i lekkością. Dzięki tej książce można matmę pokochać, zobaczyć, że tak demonizowany często przedmiot  jest arcyciekawy i że tak naprawdę matematyka jest … wszędzie.

Zdecydowanie polecamy! 

to nie jest książka do matmy 2
to nie jest książka do matmy 3
to nie jest książka do matmy 4
to nie jest książka do matmy 5

Uważność i spokój żabki

Eline Snel

Cojanato

Książka NIE tylko dla dzieci. Wydaje się być pozycją obowiązkową każdego, kto chciałby zgłębić tajemnicę własnego ciała i umysłu. Książka to zbiór aktywności, które nadają się do treningu emocjonalnego oraz zwiększania koncentracji uwagi. Zbiór porad na temat metod skupiających się na poprawie uważności. Dodatkowo zawiera wiele ciekawych pomysłów, o tym jak dziecko może poprawić koncentrację, uporządkować natłok myśli, zrozumieć w ciele swoje emocje. Pomaga utrwalić pozytywne nawyki dzięki którym dziecko będzie w stanie poradzić sobie z różnymi kłopotami (ze snem, ze złymi myślami, z wymaganiami otaczającego świata). Będą w stanie poradzić sobie z własnym Ja tu i teraz. Im wcześniej zaczniemy ćwiczyć uważność z dziećmi tym szybciej opanują tę sztukę radzenia sobie ze sobą. Dzieciaki uwierzą, że same mają moc. Książka zawiera chyba wszystko co najważniejsze w wychowaniu dzieci i przekazuje różne metody pomocy im i sobie w radzeniu z emocjami. Dołączona jest do niej również płyta CD.

Bardzo polecam! Szczególnie w dobie takiego kryzysu, kiedy sytuacja emocji jest mocno rozregulowana.

Gabinet anatomii

Davies Kate , Carnovsky
Wydawnictwo Dwie Siostry

Najpiękniejsza książka do anatomii jaką widziałam. O ile anatomia w ogóle może wzbudzać zachwyt. Oj MOŻE! Ta książka jest na to dowodem. Szczegółowa aczkolwiek napisana w przystępny sposób. Dziecko jest w stanie wiele z niej zrozumieć i zapamiętać. Szkiełka 3D są jej ogromnym atutem, bowiem pozwalają warstwowo poznawać ciało człowieka. Dziecko widzi zależności, jest świadome złożoności swojej budowy. Fascynująca podróż przez ludzkie ciało w graficznym wydaniu. Myślę, że jest to pozycja na wiele lat. Nasz 7 latek bardzo ją lubi. 

Tak to działa!

Lebeaume Joel , Lebeaume Clement
Wydawnictwo Debit

Z tą książką żądne pytanie naszych dzieci nie będzie nam straszne. Są tu rozłożone na części pierwsze różnego rodzaju urządzenia, wynalazki, zjawiska. Infografiki zawarte pomiędzy treścią ułatwiają rozumienie mocno zaawansowanych sprzętów. Humorystyczne wątki wprowadzają dialogi między naukowcem a ciekawskimi dzieciakami. Bardzo polecam tę pozycję, wszystkim tym, którzy mierzą się codziennie z ogromną ilością pytań, a odpowiedzi z wujka Google są nie dopasowane do wieku pytającego. Nasz siedmiolatek bardzo lubi do niej zaglądać.

kapitan zagadka

Kapitalne zagadki dla małych bystrzaków

Opracowanie zbiorowe
Edgard

Łamigłówki. Puzzle. Wypatrywanki. Labirynty. I jest tego BARDZO dużo. Koncentracja na najwyższym poziomie. Ciekawe grafiki. Moja 4 letnia córka ma dużą frajdę kiedy  rozwiązuje kolejne zadania.

Montessori: odkrywam i poznaję. Moja pierwsza książka. O Kształtach.

Montessori: odkrywam i poznaję. Moja pierwsza książka. O Kolorach. 

Chiara Piroddi
Wydawnictwo Wilga

Świetne pozycje dla najmłodszych – około 3 latka. Bardzo angażujące. Ze swoją córką swojego czasu, spędziłyśmy nad nią dobrze kilka dłuższych chwil jednym ciągiem bez znudzenia. Inteligentnie ćwiczy liczenie, myślenie, rysowanie  i ma naklejki, które dzieciaki uwielbiają. 

Teraz zmieniła się okładka. 

Tych książeczek jest cała seria.

Polecam.

Wielka księga wiedzy. Cały ten świat

Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo Zielona Sowa

Obrazkowa encyklopedia zawierająca ciekawe fakty, jednocześnie jest wyjątkowo zrozumiała dla dzieci około 6 roku życia. Spora baza wiedzy o otaczającej nas przyrodzie, zwierzętach, człowieku, środkach transportu, muzyce i kosmosie. Ładnie zilustrowana. 

Atlas mitów

De Moraes Thiago
Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Piękne ilustracje, bardzo ciekawe opowieści. Wielokulturowość. Poszerza horyzonty dziecka jak mało która pozycja. Uświadamia, że poza naszymi przekonaniami bywają inne wierzenia. Zawarte w niej opowieści zgłębiają mity i legendy zebrane z całego Świata. Niezwykłe mapy z 12 mitycznych światów urozmaicają lekturę i sprawiają, że nikt nie potrafi się od niej oderwać. Nie ma nudy. W wielu miejscach można napotkać dowcipne wtrącenia. Cudne wydanie! Polecam!

Wielka księga zadań. 153 niebanalne łamigłówki dla bystrej główki

Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo Aksjomat

Mnóstwo zadań różnego rodzaju. Zagadki matematyczne i logiczne, rebusy i zabawy słowne, zaawansowane labirynty i ciekawe krzyżówki. Tu nie ma czasu na nudę. Dzieciaki chętnie po nią sięgają. Myślę, że już 8 + dałby radę niektórym zadaniom. 

Polecam.

Książeczka edukacyjna dla kreatywnego dziecka.

4latek rysuje, wycina, nakleja

Wiele kreatywnych propozycji. Elementy są spore więc mała niewprawiona rączka dobrze sobie z nimi radzi. Ćwiczy małą motorykę. Książka jest znakomicie dopasowana do wieku. 

Polecam!

Zajrzyj do strefy PARENTING, znajdziesz tam o wiele więcej inspirująych artykułów na temat rozwoju dzieci.

Inne recenzje książek dla dzieci i nie tylko dla dzieci znajdziesz: TUTAJ.

TUTAJ orazTUTAJ znajdziecie równie ciekawepomysły na spędzanie czasu z dziećmi.

Zapraszam Ciebie również do odwiedzania strefy dedykowanej aplikacjom, kanałom i innym przyjaznym małym dzieciom nowym technologiom:TUTAJ.

❣️
Jeżeli podoba Ci się ten wpis. Korzystasz z moich  rad.
POWIEDZ mi o TYM – sprawisz mi tym ogromną radość.
Pozdrawiam!
Polub mój Funpage.
Zajrzyj na mój Instagram.
Odwiedź mój Pinterest.