Ferie zimowe

Ferie zimowe od zawsze kojarzone są z długo wyczekiwanym spokojem, wolnością od zajęć, całodniową zabawą ewentualnie nic nierobieniem. Ferie zimowe to niestety tylko 2 tygodnie przerwy od wszystkich powszednich obowiązków. Mimo wszystko ja jestem za tym, aby czas dobrze wykorzystać. Oczywiście, nie mam na myśli wypełniania po brzegi każdej wolnej minuty życia naszego dziecka. Jednak dobrze mieć pomysł, co w tym czasie przy dobrej zabawie, nasze dziecko mogłoby poznać. Starsze dzieciaki mają już swoje zainteresowania – więc można znaleźć coś odpowiedniego by rozkręcić dziecięce pasje.

ferie zimowe -4

Dziecięce pasje to skarb

Pasje u dzieci są ważne. Przede wszystkim dlatego, że skupiają uwagę na konkretnych lubianych czynnościach. Nasze dzieci nie szukają dziury w całym i zajmując się swoim hobby zwykle nie mają czasu na szukanie adrenaliny „gdzieś indziej”. Zatem zaszczepiając i wspierając pasję młodych ludzi, możemy wyjść naprzeciw niebezpieczeństwu, o które nietrudno w dzisiejszych czasach. Ferie są świetnym momentem by pokazać dzieciakom różne możliwości lub podtrzymać i wesprzeć ulubione zajęcia.

Ferie zimowe: co możemy zaproponować swojemu dziecku?

Sporty zimowe:

ferie zimowe -2

Aktywności ruchowe

ferie zimowe - 1

Ferie sprofilowane

ferie zimowe -6

Lokalne ferie w mieście

Czytając informacje na stronie Urzędu Miasta w Warszawie, dowiadujemy się, że w czasie ferii, od 28 stycznia do 8 lutego 2019 r., miasto zaplanowało dla uczniów szeroką ofertę zajęć edukacyjno-wychowawczych, naukowych, kulturalnych i sportowych. 

[EDIT]: w roku 2020 ferie w Warszawie przypadają od 10.02 do 23.02.

Informacje dotyczące programu można znaleźć na stronie Urzędu, Warszawski Program ZIMA W MIEŚCIE https://edukacja.warszawa.pl/dla-ucznia-i-rodzica/warszawski-program-zima-w-miescie/warszawski-program-zima-w-miescie 

Link do wykazu feryjnych placówek edukacyjnych: https://edukacja.warszawa.pl/sites/edukacja/files/strona/15370/attachments/wpes_zima_w_miescie_2020.pdf 

Wykaz stron dedykowanych odpowiednim dzielnicom warszawskim:

„Zima w Mieście” 2020

Dzielnica Bemowo   

Dzielnica Białołęka

Dzielnica Bielany

Dzielnica Mokotów

Dzielnica Ochota

Dzielnica Praga Południe

Dzielnica Praga Północ

Dzielnica Rembertów

Dzielnica Śródmieście

Dzielnica Targówek

Dzielnica Ursus

Dzielnica Ursynów

Dzielnica Wawer

Dzielnica Wesoła

Dzielnica Wilanów

Dzielnica Włochy

Dzielnica Wola

 Dzielnica Żoliborz

Program adresowany jest tylko do uczniów warszawskich szkół, którzy będą spędzali ferie w stolicy. Program ma już swoją historie, a dobre recenzje podtrzymują popularność.  Dowodem tego mają być statystyki dotyczące frekwencji dystrybuowane przez urząd: „Tylko w 2018 r. ze 107 feryjnych placówek edukacyjnych, w ciągu dwóch tygodni zimowego wypoczynku, skorzystało 10 tys. uczniów. Łącznie warszawscy uczniowie odwiedzili placówki 64 tysięcy razy, co oznacza, że każdego dnia z atrakcji korzystało średnio blisko 6,5 tys. dzieci.”

Udział jest bezpłatny, natomiast należy pamiętać o opłacie za posiłki (opłata wynosi 7 zł za dwa posiłki, w tym jeden ciepły). Dzieci w trudnej sytuacji materialnej korzystają ze zwolnienia z opłat za wyżywienie na podstawie zaświadczenia z OPS lub dyrektora macierzystej szkoły.

Oferta jest naprawdę całkiem atrakcyjna i obejmuje m.in. zajęcia edukacyjno-wychowawcze, sportowe, rekreacyjne i kulturalne. Te wszystkie aktywności będą odbywać się w punktach zorganizowanych w szkołach, w obiektach sportowych, centrach, ośrodkach kultury, klubach i innych placówkach. Dodatkowo będą organizowane aktywności poza placówkami – wycieczki, seanse filmowe, spektakle teatralne, lekcje muzealne czy też spotkania z ciekawymi ludźmi. W dzielnicowych i miejskich ośrodkach sportu i rekreacji organizowane będą imprezy, zawody, turnieje, konkursy, gry i zabawy.

Z tych wszystkich atrakcji w punktach zlokalizowanych w szkołach podstawowych dzieci będą mogły korzystać przez pięć dni w tygodniu od godz. 7.00 lub 8.00 do godz. 16.00 lub 17.00.

ferie zimowe -3

Przyroda to przygoda

  • Wioska Pod Kogutem: Wioska Pod Kogutem to gospodarstwo agroturystyczne w miejscowości Krępa pod Warszawą, na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.
  • Mazowiecki Park Krajobrazowy
  • Kuligi pod Warszawą: Park Rozrywki Julinek (oddalony od stolicy o ok. 40 kilometrów), Stajnia Sarmacja (nieopodal Radzymina)
  • Dolina Bobrów, czyli gospodarstwo agroturystyczne, gdzie możemy odpocząć i wyciszyć się. Gospodarstwo znajduje się w miejscowości Wólka Dłużewska – niecałe 60 km. od Warszawy, nad rzeką Świder. 

Domy Kultury

Każdy dom kultury szykuje swoją ofertę. Warto sprawdzić ten, który jest najbliżej naszego miejsca zamieszkania.

Przykład:

ferie zimowe -5

Zajrzyj do strefy PARENTING, znajdziesz tam o wiele więcej ciekawych pomysłów na spędzanie czasu ze swoimi dziećmi.

Zajrzyj do strefy PARENTING, znajdziesz tam o wiele więcej inspirująych artykułów na temat rozwoju dzieci.

Zapraszam również do odwiedzania strefy ruchu dedykowanej wspieraniem aktywności ruchowej najmłodszych:  TUTAJ.

Jeżeli podoba Ci się ten wpis. Korzystasz z moich  rad.
POWIEDZ mi o TYM – sprawisz mi tym ogromną radość.
Pozdrawiam!
Polub mój Funpage.
Zajrzyj na mój Instagram.
Odwiedź mój Pinterest.

Apteczka: to jest to  COŚ co zawsze należy mieć ze sobą

Apteczka (dobrze skompletowana) przydaje się zarówno w podróżach tych długich wakacyjnych, ale i krótszych weekendowych. To jest COŚ co zawsze należy mieć ze sobą. Szczerze powiedziawszy ja swojej nie wyjmuje z naszej torby podróżnej.  Będąc przygotowanym na każdą ewentualność (którą możemy przewidzieć), będzie nam dużo lżej.

Sprawdź co powinno się w niej znaleźć: TUTAJ.