Niskie postrzeganie siebie, brak szacunku dla własnych możliwości, myśli dewastujące pozytywną samoocenę, czy my jeszcze potrafimy dobrze mówić o sobie? Lekarstwo? – Zdrowy egoizm!

Zostań zawodowym egoistą.

Zawsze powtarzam, że w życiu trzeba być zdrowym egoistą. Myśleć o sobie. Dbać o swoje zdrowie fizyczne oraz mentalne. Doceniać siebie. Dobrze o sobie mówić. Spełniać swoje marzenia. Znaleźć dla siebie czas. Należy być dobrym przede wszystkim dla siebie.

Jeżeli nie jesteśmy dobrzy dla siebie, to czym chcesz podzielić się z innymi?

Określenie „egoista” w dużej mierze kojarzy się pejoratywnie. Uważa się, że takie osoby pałają miłością wyłącznie do siebie, a ich życie kierowane jest tylko własnym dobrem i interesem. Egoiści nie zwracając zbytniej uwagi na potrzeby i oczekiwania innych.

No dobrze…, ale czy rzeczywiście to źle?

Zdrowy egoizm.

Zdrowy egoista zrównoważy swoje potrzeby z byciem potrzebnym dla innych. Wychodzę z założenia, że aby móc sprawdzać się w rozdawaniu wsparcia czy pomocy innym, należy zadbać o własny poziom zadowolenia z siebie i ze swojego życia. Każdy z nas ma inne warunki ku temu by być usatysfakcjonowanym ze swojego „tu i teraz”. Dobrze się zastanów i zrób listę tego, co najbardziej Ciebie uszczęśliwia. Jeżeli to po prostu wiadro lodów – napisz to, a kartkę przyklej na ekranie monitora lub trzymaj w portfelu. Bo gdy masz „zły dzień” przyda się na pewno.

Wewnętrzny instynkt do bycia dobrym dla siebie.

Z psychologicznego punktu widzenia, człowiek posiada wewnętrzny instynkt do tego, aby uciekać od złego, a gonić za przyjemnością. To jest instynkt niezbędny naszemu przetrwaniu.  

Czemu sami dobrowolnie pozbawiamy siebie przyjemności? Czemu igramy z ewolucją? Po co się temu sprzeciwiać? Po co działać wbrew swoim naturalnym potrzebom? To jasne, że czasu jest mało i że każdy z nas ma niesamowite ilości obowiązków od tych domowych po karierę zawodową.

Przeanalizuj swój dzień: czy rzeczywiście jest tak, że wszystko to co robisz jest niezbędne akurat teraz. Może da się tak zaplanować tydzień, aby każdego dnia zorganizować czas tylko i wyłącznie dla samego siebie? Sprawdź swój terminarz. Ustaw spotkanie samej ze sobą. Jeżeli nie chcesz nie idź na trening, idź pomaluj paznokcie, albo po prostu pójdź ze sobą na kawę – uwierz, to świetne towarzystwo.

W zdrowym ciele zdrowy duch.

Aby móc śmiać się ze szczęścia, trzeba się trochę nagimnastykować. I to dosłownie!!! Każda aktywność pobudza nasz mózg. Każda forma ruchu dostarcza ze „zdwojoną” siłą niezbędnego tlenu do naszych komórek nerwowych. Dzięki temu myśli nam się lepiej, redukujemy wewnętrzny poziom stresu, regulujemy oddech i po prostu czujemy się szczęśliwsi. Krótki codzienny trening nie tylko pomoże utrzymać nas w lepszym zdrowiu fizycznym, ale zdecydowanie poprawi naszą jakość życia pod względem psychicznym. Zatem bądź zdrowym egoistą i znajdź dla siebie 30 minut dziennie!

Egoizm level hard.

Jednak w tym całym egoizmie łatwo o przesadę. Musimy panować nad sobą i nad tym, aby w tym zdrowym egoistycznym szaleństwie nie przesadzić. Każdy jest inny. Każdemu dawki bycia skoncentrowanym na sobie są inne. Jeżeli w pewnym momencie zaczniecie zapominać o swoich obowiązkach, zatrzymajcie się na moment i pomyślcie, czy na pewno wszystko w Waszej egoistycznej terapii idzie zgodnie z Waszym planem. Jeżeli zaczniecie zapominać o innych i o tym, że jesteście potrzebni nie tylko dla siebie, ale również dla innych, zawróćcie… To nie tędy droga.

To dlatego bycie szczęśliwym bywa takie trudne

Ludzie nie potrafią zoptymalizować swojego dobrego samopoczucia z tym czego oczekują od nas inni. Zawsze jedna z szal bywa niedociążona, a druga zdecydowanie ma nadwagę.  Albo stajemy się nieznośnymi egocentrykami ślepymi na to co się dzieje poza własnym światem, albo dajemy innymi zbyt wiele, sobie nie pozostawiając już nic.

Życie przemyka przez palce. Czas to dzisiaj produkt deficytowy i tylko od nas zależy, czy znajdziemy go dla siebie. Dobrze na starość móc powiedzieć w końcu: przeżyłam/przeżyłem cudowne życie. Moje życie było warte każdej minuty. 

Jeżeli PODOBA ci się TEN wpis
powiedz mi o tym,
skomentuj, podziel się z innymi lub polub mój funpage.
Dzięki Twojej reakcji będę wiedziała, które wpisy są dla Was ciekawe, a które tematy lepiej omijać. 
Talkables: every family has a story, welcome to Ours…
zdrowy egoizm - zawodowy egoista