Książki na dobranoc mają bezpośredni wpływ na sen naszego dziecka.

Główne funkcje snu

Sen dla małego człowieka jest bardzo ważny. Nie tylko pełni funkcję generalnego odpoczynku, ale i w tym czasie mózg intensywnie pracuje odpowiednio weryfikując i klasyfikując wszystkie zebrane informacje. Nasze dzieci w ciągu całego dnia poznają świat, eksplorują, poznają swoje możliwości i uczą się nowych umiejętności. To oznacza, że ich młody mózg ma wiele do zrobienia.

Wieczorna rutyna – remedium na spokojny sen

Właśnie dlatego czas przed spaniem jest bardzo ważny. Zdecydowanie pomaga wypracowana rutyna. Stały codzienny wieczorny plan wycisza i uspokaja. Przełącza nasze dziecko z trybu eksploracji i wzmożonego pobudzenia w stan równowagi. Wyuczone, sekwencyjne czynności, które są wynikiem przyzwyczajenia rozluźniają dziecko po całym dniu intensywnej pracy.

Książki na dobranoc wprowadzają w stan błogiego nastroju.

Równie ważnym elementem są bajki na dobranoc i kołysanki. Książki, które wybieramy dla naszych dzieci nie powinny na nowo pobudzać ich chęci poznania. Historie, opowieści, rysunki powinny być proste, zrozumiałe, dopasowane do wieku, a przedstawiane emocje powinny być pozytywne i kojące.

książki na dobranoc

Książki na dobranoc – nasza lista

przygody skarpetek - książki na dobranoc
Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)

Bednarek Justyna

Dokładnie to, czego możemy się spodziewać po wcześniejszym przeczytaniu tytułu. Mianowicie, jest to książka o przygodach skarpetek, którym coś przeszkadzało w przeciętnym losie wszystkich skarpetek, a które odważyły się pójść za ciosem i zmienić swoje rutynowe życie. Świetnie napisana, rozdziały nie są długie więc każdą historię możemy przeczytać od początku do końca jednego wieczoru. Co więcej, historie inspirują do różnego rodzaju zabaw z wykorzystaniem skarpetek. My bardzo często powracamy do tej pozycji. 

Zdecydowanie polecamy! 
przygody skarpetek cz 2 - książki na dobranoc
Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)

Bednarek Justyna

Można czytać i czytać i nigdy się nie nudzą. Równie dobra pozycja co jej pierwsza część. Bezbłędne, mądre historie ciekawskich skarpetek. Motywujące, przestrzegające, dobre opowieści. 

Zdecydowanie polecamy!
historie zamiecione pod dywan - książki na dobranoc
Historie zamiecione pod dywan.

Zimnowodzka Agnieszka

Bohaterką kolejnych sześciu opowieści jest Lilka. Dziewczynka, która nie polubiła sprzątać. Zbędne zabawki i inne rzeczy chowa po prostu pod dywan. Mimo, że rola główna to te opowieści bardzo dobrze docierają również do chłopców. Historie zaczynają się wtedy, kiedy Lilka chce wyciągnąć coś ze swojej kryjówki. Zmienia się rzeczywistość, a dziewczyna przenosi się do zupełnie innego świata. Z każdej historii dziewczyna wyciąga inne wnioski i już nie patrzy na świat w ten sam sposób. 

Zdecydowanie polecamy!
12 wyjątkowych postaci - książki na dobranoc
12 wyjątkowych postaci

Opracowanie zbiorowe

Książka zawiera 12 opowiadań o ważnych polskich autorytetach. Jednak nie jest to sztywna opowieść o zasługach każdej wybranej postaci. Tu znajdziemy historie naszych bohaterów opowiedziane z perspektywy ich dzieciństwa, ich marzeń. Dziecko uzmysławia sobie, że każdy wielki człowiek był kiedyś mały i miał swoje marzenia. Każdy kiedyś psocił, wpadał do kałuży, czasem był smutny, niedoceniany, a bywały chwile pełne radości. Książka przekonuje, że warto podążać za marzeniami i wewnętrzną intuicją.

Zdecydowanie polecamy!
wielka księga wartości - książki na dobranoc
Wielka księga wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach
Anna Gasol, Teresa Blanch

To szesnaście niezwykłych opowieści. Każda na swój sposób pokazuje dzieciom historie z życia innych biedniejszych, słabszych, uczciwych. Pokazuje ona dobre emocje i że nawet z najgorszej sytuacji jest wyjście. Trzeba tylko chcieć. Książka uczy czym jest tolerancja, uprzejmość, solidarność, szczerość, a czym empatia i akceptacja siebie. Napisana w przyjazny sposób, a same historie są łatwe do zrozumienia (nieobciążające).

Zdecydowanie polecamy!
dobre maniery - książki na dobranoc
Dobre maniery Cecylki Knedelek, czyli o tym, że wypada wiedzieć, co wypada.

Krzyżanek Joanna

Z tej książki nawet dorosły nauczy się czegoś nowego. Książka świetnie zilustrowana. Uczy o dobrych manierach z dużym poczuciem humoru. 

Zdecydowanie polecamy!
sen Alicji - czyli jak działa mózg - książki na dobranoc
Sen Alicji, czyli jak działa mózg

Vetulani Jerzy, Mazurek Maria, Wierzchowski Marcin

“Sen Alicji” podarował czytelnikom profesor Jerzy Vetulani, który był wybitnym naukowcem i cudownym człowiekiem. W bardzo przyjazny sposób potrafił wyjaśniać sekrety nauki. Ta opowieść jest przepięknie zilustrowana. Zdecydowanie jest to porcja bezcennej wiedzy i mnóstwo śmiechu.

Tak! To się w głowie mieści!

O tym jak działa mózg opowiada naszym dzieciom właśnie sam mózg. Gdy Alicja śpi, budzą się neurony. Co prawda one nigdy nie śpią, czasem tylko trochę zwalniają. To mózg Alicji stworzył dość niezwykły sen, w którym w bardzo przyjazny sposób tłumaczy jak dowodzi całym organizmem człowieka.

Zdecydowanie! Zdecydowanie polecamy!
świat w piżamie - książki na dobranoc
Świat w piżamie

Drobkiewicz Justyna

To książka napisana w bardzo prosty, zrozumiały sposób. Głównym bohaterem jest Krzyś, który zastanawia się nad tym, co się tak właściwie dzieje, kiedy on idzie spać. W książce opisane są zawody, które wymagają pracę w godzinach nocnych: o zawodzie piekarza, o tym co się dzieje na lotnisku, o hali towarowej i jeszcze kilku innych zajęciach, podczas wykonywania których, ludzie pracują nocą. Bardzo ładne ilustracje.

Polecamy!
Nela mała reporterka - książki na dobranoc
Seria o Neli, małej reporterce.

Nela

Tych książek chyba nie trzeba przedstawiać. Są to pozycje idealne dla tych dzieci, których ciekawość sięga poza granice Polski. Są to książki napisane w formie reportażu, opowiadające o ciekawych miejscach, ich kulturze, zwyczajach. Świetny przewodnik. Bardzo ładne zdjęcia.

Polecamy!

Zajrzyj do strefy PARENTING, znajdziesz tam o wiele więcej inspirujących artykułów na temat rozwoju dzieci, rekomendacji książek dla waszych maluchów oraz innego rodzaju porad, które sprawdziły się u nas.

Zajrzyj bezpośrednio do naszej biblioteczki:  TUTAJ.

Jeżeli podoba Ci się ten wpis. Korzystasz z moich  rad.
POWIEDZ mi o TYM – sprawisz mi tym ogromną radość.
Pozdrawiam!
Polub mój Funpage.
Zajrzyj na mój Instagram.
Odwiedź mój Pinterest.